Narodowe Czytanie na Pasażu Portowym

2023-09-08 07:57:17(ost. akt: 2023-09-08 08:54:42)

Autor zdjęcia: pixaby

Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, która odbędzie się 9 września 2023 r. o godz. 11na Pasażu Portowym przed restauracją „Puzzle Smaku”.
Chętni do czytania mogą zgłosić się po odbiór tekstów w Filii Nr 1 na ul. Królowej Jadwigi 3A lub o kontakt na e-mail: agata.nalezyty@mbp.gizycko.pl lub pod numerem telefonu 798 616 119.

Eliza Orzeszkowa to jedna z najsłynniejszych pisarek epoki pozytywizmu. W swoich dziełach realizowała postulaty epoki takie jak praca u podstaw, asymilacja Żydów, emancypacja kobiet, ale także podejmowała tematykę patriotyczną, głównie związaną z powstaniem styczniowym.

O czym jest powieść "Nad Niemnem"? Justyna Orzelska, uboga szlachcianka, zraniona z powodu nieszczęśliwej miłości, zakochuje się w Janie Bohatyrowiczu. Choć pochodzi z niższej warstwy społecznej, jest przedstawicielem rodu z wieloletnią tradycją. Opowiadania Jana o przodkach, biorących udział w powstaniu styczniowym, wzbudzają w Justynie silne uczucia patriotyczne.

Mezalians oraz pamięć o powstaniu styczniowym to główne osie powieści, która obejmuje również opisy obyczajowości i natury, rodowe legendy oraz różnice między warstwami społecznymi. Powieść Nad Niemnem ukazywała się na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” przez cały rok 1887, w formie książki została wydana w 1888 roku.

Akcja Narodowego Czytanie od 12 lat odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5