Uczniowie z Wilkas Mistrzami Polski w czytaniu

2023-05-25 10:26:58(ost. akt: 2023-05-26 09:27:29)

Autor zdjęcia: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy

Filip Nowiczonek i Jakub Bobek ze Szkoły Postawowej w Wilkasach zostali Mistrzami Polski w konkursie Wielka Liga Czytelników. - W dobie, kiedy czytelnictwo nam upada, tym bardziej trzeba to docenić i cieszyć się, że są jeszcze prawdzi miłośnicy czytania - mówi Barbara Sokołowska z biblioteki SP w Wilkasach.
Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników skierowana była do uczniów szkół podstawowych w kategoriach: klasy 1–3, klasy 4–6, klasy 7–8. Konkurs rozpoczął się w październiku ubiegłego roku, był kilkuetapowy. Do konkursu przystąpiło 13 529 uczniów ze szkół z całej Polski.

Najpierw był etap szkolny, w którym ze Szkoły Podstawowej w Wilkasach wzięło udział siedmiu uczniów. Dzieci musiały udzielać odpowiedzi w testach przygotowanych do książek wybranych przez organizatorów. Ucznowie musieli doskonale znać treść książek, ilustracje, przypisy, czyli wszystko co książka zawiera.

- Potem był etap powiatowy, laureatami w tym etapie zostało dwóch naszych uczniów: Filip Nowiczonek i Kuba Bobek z klasy III b. Tym samym doszli do finału wojewódzkiego - opowiada Barbara Sokołowska ze szkolnej biblioteki, która przygotowywała chłopców do kolejnych etapów konkursu. - Do każdej lektury było ponad sto pytań, a podczas testu nie można było korzystać z ksiażek. Chłopcy czytali każdą lekturę po pięć, sześć razy, by znać doskonale jej treść.

W finale ogólnopolskim z ponad 13 tysiecy uczestników zostały 263 drużyny.
- W tym etapie test i książka była bardzo trudne. "Tarmosia" Tomasza Samojlika to książka gruba, z dużą ilością tekstu, wieloma obcymi słowami. Ale chłopcy super ze sobą współpracowali. Mieli problemy z kilkoma pytania, ale generalnie odpowiadali błyskawicznie.


- Jestem z nich dumna ogromnie, tym bardziej, że nie obyło się bez problemów. Podczas etapu powiatowego jeden z chłopców zachorował i nie mógł przyjść do szkoły, a musieli podczas testu korzystać z jednego komputera. Ale od czego są media? Chłopcy połączyli się przez WhatsAppa i wspólnie udało się ten etap pokonać. Uczniowie świetnie się rozumieli, byli super przygotowani, także rodzice mocno się angażowali, wspólnie z dziecmi czytali i przygotowywali się do testów - podkreśla Barbara Sokołowska. - To jest ich ogromny sukces. W dobie, kiedy czytelnictwo nam upada, to tym bardziej trzeba to docenić i cieszyć się, że sa jeszcze prawdzi miłośnicy czytania.

- Wśród nas są prawdziwi geniusze, którzy potrafili sprostać wielu trudnym pytaniom. Gratulujemy znakomitych wyników! Przypominamy, że czytanie książek, doskonalenie umiejętności uczniów i rozwijanie relacji międzyludzkich, to najważniejsze cele naszego projektu. Dziękujemy, że jesteście z nami! - napisali organizatorzy na stronie internetowej konkursu.

Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie „Wielka Liga”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, SP nr 1 w Katowicach, SP nr 44 w Katowicach, SP nr 58 w Katowicach.


NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM:
Klasy 1-3
Mistrzowie Polski - Szkoła Podstawowa w Wilkasach, SP nr 4 w Iławie
Wicemistrzowie Polski - Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie, SP w Biskupcu

Klasy 4-6
Mistrzowie Polski - Szkoła Podstawowa w Radziejach

Klasy 7-8
Mistrzowie Polski - Szkoła Podstawowa nr 2 w Węgorzewie

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5