Grypa idzie na rekord. Mniej szczepień przeciwko grypie

2023-03-24 16:00:00(ost. akt: 2023-03-21 15:09:50)
szczepienie

szczepienie

Autor zdjęcia: PAP

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 15 marca zaraportowano niemal 4,6 miliona przypadków zachorowań, ponad 27 tys. hospitalizacji i 114 zgonów wywołanych wirusem grypy. To jeden z najcięższych sezonów od ponad 10 lat.
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaprezentowali najnowsze dane epidemiologiczne i podsumowali 10 lat działalności oraz zapowiedzieli zmiany w programie.

szczepienie
Fot. PAP
szczepienie

Jak wynika z danych w sezonie 2022/2023 zostało zrealizowanych jedynie ok. 2,1 mln szczepień, co oznacza spadek o 19 proc. względem analogicznego okresu w ubiegłym sezonie. Zmniejszenie zainteresowania szczepieniami przeciw grypie przekłada się na wzrost zachorowalności i liczby hospitalizacji.

- Grypa idzie na rekord. Jeśli porównamy obecny sezon do poprzednich – to mamy 200 proc. wzrost zachorowań, a o prawie 500 proc. wzrost hospitalizacji. To nietypowa sytuacja, bo obserwujemy dwie fale spowodowane dwoma typami wirusa grypy. Pierwszy szczyt, wcześniejszy w grudniu i styczniu z dominującym typem A, w drugiej fali przeważa typ B” – informowała prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, ekspert OPZG, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, kierownik zakładu Genetyki i immunologii Klinicznej, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Fot. GO

Znaczący spadek liczby osób zaszczepionych przeciwko grypie eksperci łączą ze strachem przed szczepieniami, a także z rozluźnieniem postpandemicznym.

- Chorujemy nie tylko na grypę – cały czas odnotowywane są przypadki COVID-19, a lekarze zwracają uwagę na zwiększającą się liczbę osób zmagających się z wirusem RSV. Jak zaznaczyli eksperci, grypa i Covid-19 przenoszą się podobnymi drogami i dają podobne objawy. Nie wiadomo, co nas czeka w kolejnym sezonie, bo z pewnością zakażenia drogą kropelkową będą nam zawsze towarzyszyć - zauważają medycy.

Fot. PAP

Aby zabezpieczyć system ochrony zdrowia w kolejnych sezonach konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych, które zwiększyłyby dostęp do szczepień profilaktycznych. Eksperci OPZG postulują o kolejne rozszerzenie kompetencji przedstawicieli zawodów medycznych – istotne wydaje się m.in. uprawnienie pielęgniarek i położnych do wystawiania recept, również refundowanych, na szczepionki przeciw grypie. Odciąży to lekarzy od tego obowiązku i uprości realizację szczepienia w placówce medycznej, zwłaszcza w czasie sezonu zachorowań. Kolejną ważną kwestią jest skrócenie ścieżki pacjenta w podmiotach leczniczych i w aptekach do jednej wizyty, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby wykonywanych szczepień profilaktycznych.
PAP/ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5