Czas na przywrócenie mokradeł. Bobry pomogą

2023-02-02 09:00:00(ost. akt: 2023-02-01 13:24:29)
Mokradła w Puszczy Boreckiej

Mokradła w Puszczy Boreckiej

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Mokradła filtrują wodę, chronią przed powodziami, suszami i innymi katastrofami, zapewniają żywność, wspierają bogatą różnorodność biologiczną i magazynują więcej węgla niż jakikolwiek inny ekosystem. Mokradła są siedliskiem rzadkich gatunków zwierząt i roślin.
Mokradła to jedne z najcenniejszych i zarazem najbardziej zagrożonych w skali świata ekosystemów. Obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł to okazja, by kolejny raz przypomnieć o pilnej potrzebie ratowania tych obszarów. Hasło Światowego Dnia Mokradeł 2023 r. brzmi: „Już czas na przywrócenie mokradeł”.

- Tereny podmokłe pełnią ważne funkcje nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi poczynając od filtrowania wody, magazynowania jej, poprzez ochronę przed powodziami i wiązanie węgla. Mokradła pełnią istotną rolę w lasach, gdzie woda w naturalny sposób jest natleniana i oczyszczana poprzez roślinność porastającą leśne strumienie i zbiorniki. Dobrze nawodnione lasy i mokradła są ostoją różnorodności biologicznej. Tereny położone wokół zbiorników wodnych oraz obszary podmokłe stanowią przyjazne środowisko do rozwoju rzadkich gatunków zwierząt i roślin - przypomina Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.

952117

Okazuje się, że najlepszymi pomocnikami leśników w zachowaniu i odtwarzaniu obszarów wodno-błotnych są bobry, które na co dzień pomagają w retencjonowaniu wody.
- Bobry, które powróciły na Mazury po wielu latach nieobecności są mistrzami małej retencji. Genialna bobrza inżynieria bez unijnej dotacji i pozwoleń, ale za przyzwoleniem Matki Natury zretencjonowała w naszym nadleśnictwie obszar ponad tysiąca hektarów w ciągu ostatnich 20 lat – dodaje Sławomir Kowalczyk.

Każde działanie w obszarze ochrony i przywracania mokradeł ma znaczenie. Jak zatem ludzie mogą chronić mokradła?
- Należy zrezygnować z regulacji rzek, przegradzania ich tamami oraz z odgradzania naturalnych terenów zalewowych od rzek wałami, a także osuszania bagien, torfowisk i podmokłych łąk na cele rolnicze. Powinno się odtworzyć naturalnie meandrujące rzeki wraz z przyległymi terenami bagiennymi. Kluczowe jest uznanie retencji wody na terenach podmokłych za priorytet w planach rozwoju i zarządzania przestrzenią - twierdzą specjaliści z Centrum Ochrony Mokradeł.
Renata Szczepanik2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5