Nie tylko policjanci mogą ścigać cyberprzestępców. Trwa rekrutacja cywilów

2023-01-25 08:40:29(ost. akt: 2023-01-25 09:02:17)

Autor zdjęcia: Pixabay

Minął rok od powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, nowej jednostki policji, której zadaniem jest walka z cyberzagrożeniami. Stworzenie centralnej, wyspecjalizowanej komórki jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń w sieci.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości z wysoko wyspecjalizowaną kadrą, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt teleinformatyczny i wykorzystujące w pełni możliwości informatyki śledczej stanowi o sile i skuteczności w walce z cyberprzestępczością.

Efekty? Od momentu powołania CBZC, funkcjonariusze przeprowadzili niemal 100 realizacji na terenie całego kraju, w wyniku których zarzuty karne przedstawiono 234 osobom, a 46 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. W kilku przypadkach udało się zablokować znaczące kwoty pieniędzy, ponadto policjanci CBZC zabezpieczyli mienie na łączną sumę 33 mln złotych. Działalność CBZC to również profilaktyka i zapobieganie przestępczości w sieci. Od 1 lipca 2022 uruchomiło stronę internetową jednostki, na której systematycznie zamieszczane są informacje związane z działaniami podejmowanymi przez policjantów biura oraz profilaktyką w zakresie walki z zagrożeniami w internecie, a także porady jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców. Biuro ma też konto na portalu społecznościowym Facebook.

- Pod koniec ubiegłego roku roku ogłosiliśmy rozpoczęcie pierwszej rekrutacji do CBZC dla osób nie będących policjantami. Informacja o rozpoczęciu naboru pojawiła się w mediach ogólnopolskich, na stronach internetowych jednostek policji, a także w social mediach. Do dzisiejszego dnia (12 stycznia) dokumenty rekrutacyjne złożyło 144 osoby. Dobór do CBZC ma charakter ciągły i na ten rok również wyznaczono kolejne terminy przyjęć - informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5