Rozpoczyna się remont Kanału Łuczańskiego. Prawdopodobnie przeprawa zostanie zamknięta dla żeglugi

2023-01-20 07:28:35(ost. akt: 2023-01-20 08:02:41)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Już w najbliższy poniedziałek, 23 stycznia rozpoczną się prace na Kanale Łuczańskim, które potrwają do jesieni. Prawdopodobnie w kwietniu ruszy też remont mostu kolejowego.
Inwestycję na giżyckim kanale prowadzą Wody Polskie we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Wykonawca zamierza rozpocząć prace na Kanale Łuczańskim w Giżycku 23 stycznia, a powinien zakończyć je do końca listopada 2023 roku. Remont przeprawy wiąże się z największymi utrudnieniami dla żeglugi i wodniaków.

Fot. Renata Szczepanik

- Jest to bardzo bardzo duża, kosztowna inwestycja i kluczowa dla naszego projektu nabrzeżowego realizowanego z dofinansowaniem środków UE. Czasu jest na tyle mało, że wykonawca zamierza prowadzić prace od rana do godzin wieczornych.Niestety wiąże się to z prawdopodobną koniecznością zamknięcia kanału dla żeglugi - poinformował Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Fot. Renata Szczepanik

Kanał zostanie sprawdzony pod względem saperskim, zostanie pogłębiony do jednakowej głębokości na całej szerokości. Na placu budowy będzie ponad 200 pomostów, 4 zestawy do wbijania pali, 4 zestawy do betonowania, szerokość zestawu około 12 m.

- Czas potrzebny do przemieszczenia zestawów z kanału, aby udostępnić jego całą szerokość do żeglugi wynosi około 3 godzin. Ponowne rozstawienie - również około 3 godzin. Ze względu na utratę 6 godzin pracy na każdy dzień, obecnie nie przewiduje się przemieszczania maszyn. Taka jest konieczność - wyjaśnia burmistrz Iwaszkiewicz.

Fot. Renata Szczepanik

Prawdopodobnie od kwietnia mogą rozpocząć się też prace PKP na moście kolejowym. Jak zaznacza burmistrz, będą trwały jednocześnie dwie duże budowy przy kanale, co może powodować dodatkowe utrudnienia dla mieszkańców i turystów.

- Aby przyspieszyć proces budowlany, wydzierżawimy wykonawcy wszystkie możliwe tereny do składowania materiałów. Wiem, że wynajęte zostaną także tereny prywatne, więc pod względem logistycznym będą to duże ułatwienia - dodaje burmistrz Giżycka. - Efektem prac będą: nowe nabrzeża, pogłębienie drogi wodnej, w części podświetlenie kanału, nowy zintegrowany system informacji na tablicach LED - nad kanałem i nad drogami w mieście.

Fot. Renata Szczepanik

W związku z inwestycją urzędnicy przypominają o konieczności usunięcia wszystkich swoich rzeczy np. łodzi, kajaków, urządzeń do cumowania lub innych elementów znajdujących się na nabrzeżu Kanału Łuczańskiego.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5