Klasówka z ortografii o złote pióro starosty
2022-11-09 14:33:56(ost. akt: 2022-11-09 14:54:32)
Zapisywanie ze słuchu dyktowanego tekstu jest dyktandem. Nie zawsze uczniowie lubią takie sprawdziany ortografii i interpunkcji. Podczas klasówki o złote pióro starosty nie zabrakło miłośników języka polskiego, którzy stawili czoła tekstowi o tematyce patriotycznej. Okazuje się, że dyktando to najlepszy sposób na naukę ortografii.
To już trzecie dyktando ortograficzne o złote pióro starosty giżyckiego przygotowane przez Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, jakie napisali 9 listopada uczniowie giżyckich szkół średnich. Zdaniem pedagogów, dyktando to doskonały sposób na poznanie zasad gramatyki i interpunkcji, a pisanie dyktand pomaga w zapamiętywaniu i analizowaniu popełnianych błędów. Tegoroczny tekst o tematyce niepodległościowej przeczytała miłośnikom polskiej ortografii Krystyna Chrapowicka nauczyciel bibliotekarz PORE. Konkursowe zmagania młodzieży co roku wywołują emocje zarówno w uczestnikach klasówki, jak i w obserwatorach oraz jurorach sprawdzających konkursowe prace. Tradycyjnie honorowy patronat nad dyktandem pełnił Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki.
- Z okazji Święta Niepodległości składamy hołd jednemu z elementów, który tworzy naród – językowi polskiemu. Dyktando jest ćwiczeniem języka, który nas określa – podsumował konkurs starosta Mirosław Dariusz Drzażdżewski.
- Najważniejsze jest to, że młodzież podjęła wyzwanie i napisała dyktando, które nie było łatwe między innymi ze względu na nazwy własne złożone z dwóch części, które piszemy wielką literą – dodała Katarzyna Rzeczycka, przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Giżycku ogłaszając wyniki konkursu.
Ortograficzną klasówkę najlepiej napisała Julia Krużyńska z I LO, tuż za nią na drugim miejscu znalazła się koleżanka ze szkoły Natasza Sękowska, a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Muraczewska z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu. Złote pióro trafiło do Julii, jak się okazało zdobywczyni drugiego złotego pióra starosty.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe przygotowane przez Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych, m.in. książkę autorstwa lokalnego historyka Jana Sekty pt. „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach”, a sam autor po dyktandzie opowiedział młodzieży o historii powstania publikacji, historii miasta i jego mieszkańcach.
ona
ona
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez