Depresja. Łączenie farmakologii z psychoterapią

2022-10-29 12:27:27(ost. akt: 2022-10-28 11:31:43)

Autor zdjęcia: pixabay

Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce. Wiele z nich staje się też obiektem stygmatyzacji. Zdaniem ekspertów do 2030 r. depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie, troska o zdrowie psychiczne pracowników powinna stanowić priorytet dla firm.
Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5 proc. (dane ZUS za 2021) zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. i były jednocześnie najczęstszym (12,2 proc. dni) i najdłuższym (13,8 proc. dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85 proc. pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego. Dlaczego warto zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

- Osoby cierpiące na depresję doświadczają trudności w życiu codziennym. Również w pracy z uwagi na jej wymagający charakter i czasochłonność można odczuwać skutki depresji. Co powinno niepokoić pracodawcę lub przełożonego to, przede wszystkim: unikanie chodzenia do pracy, trudność w koncentracji, brak motywacji, trudność w kończeniu zadań na czas, ciągłe zmęczenie lub brak energii, unikanie kontaktów z współpracownikami, izolowanie się – wyjaśnia Zuzanna Słomkowska, psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Giżycku. - Powyższe objawy wpływają bezpośrednio na jakość pracy. Dbanie o zdrowie psychiczne pracowników jest więc dbaniem o ciągłość pracy i jej wysokie standardy.

Fot. pixabay.com

19 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu problemów psychicznych pracowników – to argument najmocniej przemawiający do wyobraźni pracodawców. Natomiast, jak wynika z badań, zapewnienie profesjonalnej opieki psychologicznej nie tylko chroni firmę przed absencją pracowników, ale zwiększa również ich motywację i zaangażowanie.

- Najlepiej skupić się na czynnikach, które mogą potęgować stres czy wypalenie zawodowe wśród pracowników. W mojej ocenie działania profilaktyczne w tym obszarze powinny stanowić jeden z obowiązków w ramach BHP. Bezpieczna organizacja pracy, dzięki której pracownicy są zdrowi i wypoczęci, przekłada się na wyższą jakość i efektywność. Dobrą praktyką byłoby więc włączenie w ramach obowiązków BHP w całej organizacji elementów takich jak programy zarządzania karierą od rekrutacji, procesy związane z pracą zdalną, a co najważniejsze – oferowanie specjalistycznej pomocy w ramach organizacji – radzą terapeuci

Depresja jest częstą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Przyczyn depresji jest wiele. Może wynikać z podłoża genetycznego lub czynników zewnętrznych takich jak: sytuacja zdrowotna, objawy uboczne leków, sytuacja socjalno-ekonomiczna, relacje z otoczeniem.

- Depresję diagnozuje się na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem. Ważne dla lekarza jest to, w jaki sposób pacjent funkcjonuje na co dzień czy odczuwa przyjemność, jak śpi, czy je, czy utrzymuje kontakty z ludźmi, co myśli o sobie i swoim życiu, jaki nastrój dominuje u pacjenta - mówi psycholog Zuzanna Słomkowska. - W trakcie leczenia depresji stosuje się najróżniejsze formy oddziaływań – od leków i psychoterapii, przez leczenie poprzez ruch, aromaterapię, muzykoterapię, a nawet przez odpowiednią dietę. Najlepsze rezultaty przynosi łączenie farmakologii z psychoterapią. Leczenie depresji współczesnymi metodami jest skuteczne i u większości pacjentów dochodzi do remisji objawów.

806766
Groźna kolizja na Starym Mieście
Fot. Ryszard Biel
Groźna kolizja na Starym Mieście

Najczęstsze objawy depresji to: przewlekły stan obniżenia nastroju, smutek i przygnębienie, zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu, brak odczuwania przyjemności, brak samoakceptacji, problemy ze snem, poczucie bezsilności, bezsensu życia, wahania nastrojów. Gdzie zatem szukać pomocy?

- Najszybciej można uzyskać pierwszą pomoc w gabinecie psychologa. Można korzystać z bezpłatnych porad psychologa w Poradni Zdrowia Psychicznego lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Oczywiście istnieje też wiele gabinetów prywatnych. Psycholog jest w stanie po 2-3 wizytach ocenić, jaką formę terapii będzie potrzebował pacjent i przekierować go do psychiatry lub psychoterapeuty – dodaje Zuzanna Słomkowska. - W Internecie można znaleźć wiele testów i innych informacji o depresji oraz możliwości do autodiagnozy. Należy jednak patrzeć na te możliwości ostrożnie, pamiętając o tym, że diagnozą zaburzeń psychicznych zajmuje lekarz psychiatra.
Renata Szczepanik

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B