Zmiany w ochronie zdrowia. Pojawią się koordynatorzy i ośrodki terapii

2022-10-25 09:47:55(ost. akt: 2022-10-25 09:59:29)
Od lewej: burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, senator Małgorzata Kopiczko, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Od lewej: burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, senator Małgorzata Kopiczko, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odwiedził w poniedziałek, 24 października giżycki szpital, gdzie podsumował dotychczasową pomoc dla placówki i zapowiedział kilka zmian w ochronie zdrowia, nowych rozwiązań w terapii pacjentów onkologicznych i kardiologicznych oraz psychiatrii dziecięcej.
Głównymi tematami spotkania ministra z władzami miasta i parlamentarzystami z Mazur były system ochrony zdrowia podczas pandemii, środki pieniężne przekazane miastu i giżyckiemu szpitalowi, plany inwestycyjne szpitala oraz pomoc Ukrainie. Konferencję zdominowały propozycje ministerstwa zdrowia dotyczące nowych rozwiązań w terapii pacjentów onkologicznych i kardiologicznych oraz psychiatrii dziecięcej.

- W trudnym czasie miasto podjęło się przejęcia od samorządu powiatowego szpitala i budowanie placówki od początku. Dwa lata epidemii, kiedy rozpoczynaliśmy na nowo budowę i rozwój naszego szpitala, można podsumować kwotą ponad 10 mln zł wsparcia rządowego. Dwa miliony to wsparcie na walkę z covidem, pozostałe środki to doposażenie placówki, zakup profesjonalnego sprzętu medycznego - mówił Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Giżycki szpital przetrwał pandemię, mi.in. dzięki wprowadzonym rozwiązaniom i zakupom profesjonalnego sprzętu medycznego, jak respiratory, tomograf, osobna pracownia tomografii komputerowej wyłącznie dla pacjentów covidowych. Dzięki finansowemu wparciu ministerstwa, ale także samorządów lokalnych, giżycki szpital może się rozbudowywać, rozszerzać diagnostykę stając się nowoczesną placówką medyczną w regionie.

- Przejęcie szpitala, któremu groziła upadłość, to była bardzo odważna decyzja. Najważniejsze, że szpital w Giżycku jest – podkreślił wiceminister Waldemar Kraska. - Wsparcie szpitala dziesięcioma milionami nie jest astronomiczną kwotą, ale zapewne dla dyrekcji szpitala jest to pewne odciążenie, miedzy innymi w zakupie profesjonalnego sprzętu medycznego, który do szpitala trafił i służy pacjentom. Dwa lata pandemii spowodowały wyhamowanie pewnych usług medycznych w onkologii czy kardiologii. Musimy nadrobić stracony czas.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia
Fot. Renata Szczepanik
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

Od 1 stycznia ministerstwo zamierza wprowadzić sieć onkologiczną, a w pilotażu obecnie jest już sieć kardiologiczna. Pacjenci maja być leczeni według jednakowych standardów na światowym poziomie niezależnie od wielkości i miejsca placówki. W każdym powiecie pojawi się koordynator, który od pierwszej chwili postawienia diagnozy, będzie wspierał pacjenta na każdym etapie leczenia i terapii.

- Przy chorobach nowotworowych opóźniona diagnostyka przynosi nieodwracalne dla pacjenta skutki – podkreślił Waldemar Kraska. - Sieć onkologiczna spowoduje rewolucję w leczeniu pacjentów onkologicznych. Chcemy, aby w każdym miejscu w naszym kraju pacjent był leczony na tym samym poziomie i standardy w diagnostyce i terapii były jednakowe. Pojawią się koordynatorzy, którzy od początku pokierują pacjentem, zaopiekują się nim i będą go wspierać.

Podobne działania odbywają się już w przypadku pacjentów kardiologicznych. Ma skrócić się do dwóch tygodni czas od kontaktu pacjenta z lekarzem rodzinnym do zasięgnięcia opinii kardiologa. Dodatkowo lekarz rodzinny będzie miał możliwość konsultacji ze specjalistą stosowanej terapii czy leków przypisywanych pacjentom z problemami kardiologicznymi. Kolejna zmiana reformy ochrony zdrowia dotyczy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży.

- Po covidzie młodzież boryka się z problemami psychologicznymi, czasem psychiatrycznymi. Nauka zdalna, która była pewnym rozwiązaniem, nie wpłynęła korzystnie na psychikę młodego człowieka. Dość dużo młodych ludzi boryka się dziś z problemami, dlatego wprowadzamy reformę ochrony zdrowia w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży – dodał wiceminister.

Ministerstwo zdrowia wprowadza trzy poziomy opieki. Najbliżej pacjenta, w każdym powiecie powstaną ośrodki opieki środowiskowej z psychologami i terapeutami, ponieważ nie zawsze potrzebna jest konsultacja z psychiatrą. Specjaliści będą diagnozowali młodych pacjentów w ośrodkach na drugim poziomie opieki, gdzie będzie możliwość otworzenia dziennego oddziału i dziecko zostanie poddane terapii. Trzeci poziom to ośrodki szpitalne, w których terapia jest całodobowa, opieka wysoko specjalizacyjna. Ministerstwo zdrowia na ten cel przeznacza ok. 200 mln zł.
Renata Szczepanik

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B