Koc z murem pruskim pamiątką regionu

2022-07-29 12:56:12(ost. akt: 2022-07-28 13:05:23)

Autor zdjęcia: warmia.mazury.pl

Łącznie 46 prac z całej Polski wpłynęło na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Ideą corocznego konkursu jest wyłonienie regionalnych pamiątek, które kojarzą się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego. Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje.Dla turystów powinna stanowić cenny ślad z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia. Z kolei mieszkańcom regionu sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych oraz budowaniu lokalnej tradycji i kultury.

Fot. warmia.mazury.pl

W tym roku regulamin konkursu został nieco zmodyfikowany, bo prowadzony był w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to regionalne pamiątki, kojarzące się z naszym regionem, symbolizujące jego kulturę, tradycje regionalne i zwyczaje. Z kolei w kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię” chodziło o pozyskanie pamiątki związanej z Mikołajem Kopernikiem, jego życiem, dokonaniami oraz związkami z Warmią.

Fot. warmia.mazury.pl

- Swoje zdanie na temat pamiątek mogli wyrazić również internauci, którzy wybierali zwycięzców w poszczególnych kategoriach - tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Taka formuła sprawdziła się już wcześniej, dlatego nie chcemy z niej rezygnować. Od kilku miesięcy przygotowujemy się ponadto do przyszłorocznych obchodów Roku Mikołaja Kopernika, które będą przebiegać pod hasłem „Kopernika cztery dziewięciolecia” (przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika). Stąd właśnie pomysł na uhonorowanie naszego najznakomitszego mieszkańca regionu, który tutaj zostawił ślady swojej pracy. Konkurs na „Pamiątkę regionu Warmii i Mazur” organizujemy już od 2007 roku i od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od tego czasu wpłynęło do nas blisko 700 różnych i jednocześnie bardzo inspirujących prac.

Wszystkie tegoroczne prace obecnie można oglądać w Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku, natomiast od 1 do 31 października 2022 roku będą prezentowane na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Fot. warmia.mazury.pl

Wyniki konkursu w 2022 roku:
Kategoria „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022”:
- I miejsce - Koc „Mur pruski”, autor Elżbieta Wierdak - nagroda 4 tys. zł
- II miejsce - Zestaw talerzyków deserowych „Legendy na stół”, autor Natalia Reszka, Agnieszka Zielińska - 2,5 tys. zł,
- III miejsce - Zydelek warmiński, autor Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, Dolux_M - 1,5 tys. zł.
- nagroda internautów - „Warmia i Mazury - szach i mat”, autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.
Na wybrane prace głosowało w internecie 1476 uczestników.

Fot. warmia.mazury.pl

Kategoria „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”:
- I miejsce - koszulka „O Warmio moja miła”, autor Agnieszka Markowicz - 4 tys. zł
- nagroda internautów - Astro kubek Kopernika - autor Eleonora i Rafał Toś. Kaflarnia Warmińska. Pracownia ceramiki Eleonora Toś - 1,5 tys. zł.
Na wybrane prace głosowało w internecie 979 uczestników.
źródło: Wrota Warmii i Mazur

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5