Wspólne patrole wodne strażaków i policjantów na mazurskich jeziorach

2022-07-28 09:31:35(ost. akt: 2022-07-28 09:43:54)

Autor zdjęcia: PSP Giżycko

Giżyccy strażacy wraz z policjantami od kilku dni wspólnie patrolują mazurskie jeziora i rzeki, dzikie kąpieliska, porty. To efekt współpracy służb w zapewnieniu bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Podobne patrole odbywają się na terenie całego kraju.
Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. W tym celu strażacy i policjanci prowadzą wspólne patrole z wykorzystaniem łodzi, które mają za zadanie rozpoznanie dróg dojazdu do akwenów, miejsc wodowania sprzętu pływającego oraz sprawdzanie „dzikich kąpielisk”. W czasie dyżuru funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także podejmują interwencje w sytuacji zagrożenia życia.

Fot. Renata Szczepanik

- Współpraca ta jest okazją do wymiany doświadczeń w zakresie prowadzonych działań i ustawowych obowiązków oraz występujących w sezonie wakacyjnym zagrożeń. Wspólne służby to także okazja do poznania ukształtowania jezior, szlaku żeglownego i możliwości poruszania się po nim – informuje st. kpt. Mateusz Pupek, zastępca komendanta PSP w Giżycku. - Dla strażaków jest to również okazja do przypominania osobom korzystającym z walorów turystycznych Mazur o podstawowych zasadach bezpieczeństwa takich jak bieżące obserwowanie pogody i alertów ostrzegawczych, wyposażeniu łodzi w niezbędny sprzęt ratowniczy oraz zwracaniu uwagi zwłaszcza na mniejsze jednostki pływające, dla których wywołanie falowania wymusza konieczność przeprowadzenia dodatkowych manewrów.

Fot. Renata Szczepanik

Jak informuje komenda główna PSP, w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2022” odbyło się już ponad 400 patroli strażaków i policjantów na rzekach i jeziorach w całym kraju. Podczas wspólnego dyżuru na wodzie strażacy realizują ćwiczenia z ratownictwa wodnego połączone z zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży szkolnej. Od początku wakacji – w ciągu trzech tygodni - strażacy interweniowali 850 razy na akwenach, odnotowali 81 utonięć oraz 42 przypadki, w których osoby poszkodowane odniosły obrażenia.

Fot. Renata Szczepanik

- Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć – przypominają strażacy. - Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze należy pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej dopasowanej do wagi i wzrostu.
ona

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B