Zawiszacy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej szkolili kadetów na poligonie
2022-07-25 08:06:02(ost. akt: 2022-07-25 08:07:23)
Blisko 500 kadetów z całej Polski uczestniczyło w VII Centralnym Zlocie Klas Wojskowych na Mazurach. Uczniowie klas mundurowych szkolili się od 18 do 24 lipca głównie na poligonie w Orzyszu pod okiem giżyckich „Zawiszaków” i żołnierzy wojsk NATO..
To był intensywny tydzień szkoleniowy dla uczestników VII Zlotu Klas Wojskowych Orzysz 2022 zorganizowany przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego. "Zawiszacy" oraz żołnierze amerykańscy, brytyjscy oraz rumuńscy przygotowali dla uczestników zlotu 4 punkty nauczania, gdzie uczniowie mieli okazję m.in. zobaczyć i zapoznać się ze sprzętem żołnierzy z poszczególnych państw stacjonujących w Bemowie Piskim w ramach obecności NATO.
Podczas szkolenia kadeci ze szkół mundurowych z całego kraju ćwiczyli na orzyskim poligonie zagadnienia związane głównie z przeprawą wodną, walką wręcz w działaniach bojowych, pętlą taktyczną, działaniami rozpoznawczymi oraz poznali elementy kursu Spartan i SERE. Zajęcia walki wręcz obejmowały podstawowe techniki walki bezpośredniej i zagadnienia posługiwania się karabinkiem w działaniach taktycznych w aspekcie walki wręcz. Dodatkowo trening obejmował ćwiczenia fizyczne i psychologiczne mające kształtowanie woli walki, pokonywania strachu i własnych słabości.
- Kadeci poprzez ćwiczenia walki wręcz w działaniach bojowych uczeni są myślenia taktycznego jak również świadomości przestrzennej – taktycznej - poprzez walkę w tłumie, wspieranie swoich kolegów z drużyny – wyjaśnia mjr Tomasz Dembiński z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. - Podstawowa zasada treningu brzmi ”trenuj mądrze”. Instruktorzy skupili się na osiągnięciu jak najwyższego poziomu technicznego z naciskiem na bezpieczeństwo ćwiczących oraz uświadamianiu szkolonym czym różni się walka sportowa od bojowej. Ostatnim etapem szkolenia był nacisk na działanie w grupie i wzajemnym wspieraniu się przez członków drużyny. Osiąganiu tego celu towarzyszyły specjalistyczne ćwiczenia fizyczne z walki wręcz oraz działaniu w zespołach i reagowaniu na atak agresora.
Żołnierze kompanii rozpoznawczej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przygotowali dla uczniów VII Zlotu Klas Mundurowych dzień działań rozpoznawczych, podczas których Kadeci szkolili się na czterech punktach nauczania, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę potrzebną w działaniach zwiadowców. Uczyli się między innymi działania na posterunku obserwacyjnym, organizacji bazy przejściowej, poznali zasady realizacji patrolu rozpoznawczego oraz zasady działania w czasie organizacji zasadzki.
Natomiast na jednym z bloków szkoleniowych kadeci mili okazję zapoznać się ze sprzętem wojsk inżynieryjnych, głównie tym, który jest używany do przepraw wodnych.
Natomiast na jednym z bloków szkoleniowych kadeci mili okazję zapoznać się ze sprzętem wojsk inżynieryjnych, głównie tym, który jest używany do przepraw wodnych.
- W trakcie zajęć uczniowie mogli zobaczyć Transporter Rozpoznania Inżynieryjnego wraz z jego wyposażeniem oraz sprzętem, który służy nurkom do wykonywania swoich zadań. Na jednym z punktów nauczania szkoleni osobiście przeprawiają się PTS'em po jeziorze Kępno na przeciwległy brzeg. W formie rywalizacji kadeci pokonali na czas przeszkodę wodną za pomocą łodzi saperskich – informuje por. Kacper Ołów. - Oprócz tego kadeci mieli możliwość zapoznania się z budową przeciwpancernej miny TM-62M, samodzielnego jej ustawienia oraz wykonania rzutu kotwiczką minerską. Zajęcia na tym bloku szkoleniowym przygotowali nasi saperzy z 15. Mazurskiego Batalionu Saperów.
W przerwach między zajęciami wojskowymi młodzież zwiedziła dawną kwaterę główną Hitlera w Gierłoży i twierdzę Boyen w Giżycku, wyruszyła w rejs po jeziorach oraz skorzystała z innych mazurskich atrakcji turystycznych. Kulminacją zajęć była Bitwa Mazurska czyli prezentacja wyszkolenia żołnierzy 15. Brygady Zmechanizowanej w formie pokazu dynamicznego.
ona
ona
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez