Kobiety są światłem i siłą tego świata

2022-07-29 14:29:29(ost. akt: 2022-07-28 13:28:10)
Marzena Komornicka założycielska szkoły "Joga Marzeń"

Marzena Komornicka założycielska szkoły "Joga Marzeń"

Autor zdjęcia: arch. prywatne

"Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek - każdy z nich może praktykować jogę, z wyjątkiem leniwego" - Sri K. Pattabhi Jois, twórca Ashtanga jogi.
Marzena Komornicka od dekady zajmuje się jogą, a od roku prowadzi w Giżycku szkołę „Joga Marzeń”, która oferuje zajęcia jogi, medytację, warsztaty rozwojowe, kursy wprowadzające oraz koncerty gongów. Porzuciła pracę na etacie w korporacji, by zrealizować własne marzenia, spełniać pasje, stworzyć swoje studio jogi, by żyć w zgodzie ze sobą i swoimi pragnieniami oraz potrzebami.

- Uwielbiam witać dzień z energią, spokojem i uśmiechem na twarzy i zakończyć go w pełni optymizmu i uśmiechu. Medytację, oddech i ruch łączę w jedno i wchodzę w życie z dobrym nastawieniem – mówi Marzena Komornicka. - W czasie nieustannego pośpiechu, ciągłego biegu, stresu i troski lubię podarować sobie chwilę dla siebie. Joga daje mi poczucie równowagi w ciele i umyśle. Nigdy nie jest za wcześnie lub za późno, by zacząć przygodę z jogą. Każda pora jest odpowiednia jeśli tego chcemy. Czasem może się wydawać, że wszystko staje i pozostaje w bezruchu, że nic się nie dzieje, nie zmienia, ale właśnie wtedy najwięcej się zmienia. Nie warto szukać rozwiązań i odpowiedzi na pytania, one same przyjdą we właściwym czasie.

Marzena Komornicka porzuciiła etat w korporacji i założyła szkołę
Fot. arch. prywatne
Marzena Komornicka porzuciiła etat w korporacji i założyła szkołę "Joga Marzeń"

Marzena Komornicka ukończyła szkoły i praktyki: Ashtanga Vinyasa Jogi, Joga Nidra, Yin Jogi, Yoga Kundalini i Vinyasa Jogi. Swoją duchowość pogłębia i rozwija na warsztatach ajurwedyjskich między innymi u nauczycieli jogi i ajurwedy – Piyusha Mittal oraz u Elżbiety Żuk-Widmańskiej. Bierze udział w warsztatach rozwoju osobistego dla kobiet, warsztatach intuicyjno- rozwojowych, kobiecej seksualności i kobiecych kręgach. Wciąż dokształca się i poszerza perspektywę, uczy się słuchać, zachęcać i rozumieć. Jako nauczyciel stara się być łagodna, ale i wymagająca, pokorna wobec swoich umiejętności i braków. Każdego stara się dostrzec, zrozumieć i dać mu tyle, ile jest skłonny przyjąć.

- Nie pytam, jaka jest intencja przyjścia na jogę, co chcesz osiągnąć, jak wysoko wspiąć się w swoich osiągnięciach. Bez względu na to, kto z czym przychodzi, ja jestem. Daję dobrą, bezpieczną przestrzeń dla wszystkiego, co ze sobą zabiera. Taka jest Joga Marzeń – mówi Marzena Komornicka. - Lubię to miejsce, bo jest moją przestrzenią, którą mogę dzielić się z uczniami na każdej płaszczyźnie, jaką w sobie mają w tym momencie swojego życia. Nic nie jest tylko czarne czy białe. Wszystko, co się wydarza, mieni się paletą barw. I choć te barwy nie zawsze są w kolorach nadziei, to tak naprawdę od nas zależy, jak je przyodziejemy. Joga nie jest jedynie aktywnością fizyczną, daje nam ukojenie emocji, spokój myśli i oddech życia.

Szkoła
Fot. arch. prywatne
Szkoła "Joga Marzeń"

Joga dla każdego
Podczas zajęć amatorzy jogi poznają pozycje przyjmowane w trakcie ćwiczeń jogi, uczą się w prosty sposób rozluźnić ciało, oddychać. Dzięki praktyce jogi wzmacniają i uelastyczniają swoje ciało, poprawiają krążenie, wyciszają i uspokajają swój umysł, poznają proste techniki medytacji. Studio to praktyka jogi dla kręgosłupa, bioder i Ashtanga joga. Szkoła „Joga Marzeń” organizuje także bezpłatne zajęcia jogi, jogę dla puszystych czy najmłodszych joginów, a także koncerty relaksacyjne przy użyciu gongów i mis podczas wspólnych wieczorów z terapią dźwiękiem i wibracjami.

- Joga klasyczna to spokojne pozycje – assany, gdzie uczę podążania za własnym oddechem i odpoczywania po ciężkim dniu. Joga klasyczna kończy się relaksem, który prowadzę w spokojnym rytmie, wsłuchując się w oddech uczniów – wyjaśnia szefowa „Jogi marzeń”. - Ashtanga joga to ulubiona i praktykowana przeze mnie forma jogi. Jest dynamiczną praktyką łącząca w sobie synchronizację ruchu i oddechu. To medytacja w ruchu która rozgrzewa, wzmacnia i rozciąga ciało. Joga dla kręgosłupa jest formą ćwiczeń, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. To spokojne i zrównoważone ćwiczenia zakończone głębokim relaksem. Joga dla bioder skierowana jest dla osób prowadzących głównie siedzący tryb życia. Taki tryb powoduje dyskomfort w biodrach oraz w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Asany są intensywne lecz prowadzone w spokojnym tempie.

Fot. arch. prywatne Marzeny Komornickiej

Mazurskie plenery
Szkoła współorganizuje m.in. pachnące ziołami, odprężające ciało i umysł spotkania w ośrodku na Mazurach Garbartych czy w Mazurskim Folwarku, gdzie odbywają się o każdej porze roku warsztaty rozwojowe dla kobiet, a ostatnio mm.in. pod hasłem „Majowy rozkwit kobiet” i „Czerwcowy powiew kobiecości”. To magiczny czas w wyjątkowym miejscu, z wyjątkowymi kobietami, spotkania w otulinie pięknych okoliczności przyrody, w otoczeniu Puszczy Boreckiej.

- W planie mazurskich spotkań kobiet z jogą zawsze jest dużo jogi, medytacji, tańca, twórczego rękodzieła i bycia ze sobą z tym wszystkim, co dla nas ważne. Właściciele folwarka Basia i Przemek prowadzą piękną przestrzeń, pysznie gotują i mają cudną salę do jogi – zapewnia Marzena Komornicka. - Kobiety są światłem i siłą tego świata. Warsztaty rozwojowe dla kobiet, z jogą, medytacją i tańcem w tle, to dobry czas, cudowny czas. On wydarza się tutaj. W tej chwili, w tym czasie. Jesteśmy cudem tego świata. Kobiety! Każda inna, a w każdej siła i odwaga życia.

Fot. arch. prywatne Marzeny Komornickiej

Medytacja i zapachy
Medytacja wymaga rozluźnienia ciała i skupienia umysłu. Stan ten można osiągnąć w wygodnej i komfortowej oraz bezpiecznej pozycji. Jej przyjęcie umożliwia poduszka do medytacji, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Podobnie jak bolstery do jogi i aromatyczne opaski na oczy.

- Poduszki, które wykonuję, wykonana są z mocnego materiału, odpornego na przetarcia i zewnętrzne uszkodzenia. Są obficie wypełnione łuską gryki, która jest odporna na wilgoć a jednocześnie pozwala przyjąć wygodną formę siadu. Gryka fantastycznie dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu poduszka może służyć również do ćwiczeń oddechowych czy innych form aktywności, wymagających pozycji siedzącej. Poduszka unosi delikatnie pośladki a kolanom pozwala bezpiecznie opaść w kierunku podłogi – opowiada o swoich produktach Marzena Komornicka. - Na specjalne zamówienie stworzyłam też wyjątkowe bolstery do jogi. Unikatowe i niepowtarzalne wzory. Uszyte z dużą dokładnością, wypełnione łuską gryki z ekologicznej uprawy. W podobnych wzorach powstały również pokrowce na maty do jogi. Bolstery są w tradycyjnym rozmiarze, ale są też takie, które mogą być używane jako podkład pod kolana do snu. Aromatyczne opaski na oczy, wypełnione pachnącym suszem lawendy, róży czy goździka, przenoszą w zupełnie inny wymiar odpoczynku. Opaski wypełnione suszem z upraw ekologicznych, uzupełnione kaszą jaglaną lub ziarnami lnu, umilają każdą wolną chwilę.


Fot. arch. prywatne Marzeny Komornickiej

Nietypowa szkoła
Giżycka szkoła „Joga marzeń” nie ma wakacji. Zajęcia odbywają się przez cały rok, ponieważ zdaniem Marzeny Komornickiej, każdy marzy o szczęściu, o tym żeby wieść życie w harmonii, ciekawe i wypełnione wolnością i beztroską. By osiągnąć taki stan, trzeba pracować nieustannie. Jak twierdzi jogini, każdy z nas poszukuje recepty na szczęście. Poszukuje jej w religii, systemach filozoficznych. Niektóre z nich są bardziej teoretyczne, inne praktyczne. Joga jest jednym z systemów kładących większy nacisk na praktyczną stronę. Jej podstawą jest holistyczna wizja człowieka ucząca, że wszystkie aspekty życia mają na siebie wpływ, są ze sobą nierozerwalnie związane.

- W świecie, w którym żyjemy Europie, mamy specjalistów od każdego wymiaru egzystencji: kapłana od ducha, psychologa od umysłu, lekarza od ciała. System jogi zajmuje się wszystkimi tymi aspektami jednocześnie. Maharishi Patańdźali zebrał wiedzę i techniki na temat jogi i stworzył Jogasutry, które do dziś są traktowane jako jedno z najcenniejszych i najważniejszych dzieł na temat jogi. „Joga Marzeń” jest miejscem otwartym dla każdego, kto zechce spróbować przygody z jogą – dodaje Marzena Komornicka. - Joga otwiera drzwi do radości i wdzięczności.
Renata Szczepanik

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5