Seniorze, nie daj się okraść!

2022-07-05 08:26:10(ost. akt: 2022-07-05 08:32:06)

Autor zdjęcia: KPP Giżycko

Giżyccy policjanci systematycznie prowadzą akcje edukacyjne dla seniorów. Tym razem policyjne porady dotyczyły fałszywych telefonów, przez które seniorzy tracą często oszczędności swojego życia. Choć o kradzieżach metodami na wnuczka, policjanta, pracownika banku mówi się dużo, to starsze osoby pod wpływem emocji nadal ulegają przestępcom.
Policjantki z giżyckiej komendy uczestniczyły w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w minionym tygodniu w kościele pw. św. Anny w Giżycku. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy oraz jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie podanych przykładów seniorzy dowiedzieli się, jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą ,,na pracownika banku’’ czy ,,na wnuczka’’.

Fot. Archiwum

- Policjantki z giżyckiej komendy mł. asp. Monika Korzeniowska – Jach oraz asp. Mariola Jagodzińska spotkały się z seniorami w celu przekazania im niezbędnej wiedzy o zagrożeniach związanych z ,,fałszywym telefonem’’. Uświadamiały, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą na wnuczka, pracownika banku czy na policjanta - informuje st.asp. Iwona Chruścińska, oficer prasowy KPP w Giżycku. - Przestępcy nie ustają w wysiłkach aby okraść osoby chcące pomagać na przykład swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić seniora na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy. Niestety nadal zdarza się, że część osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności życia.

Fot. KPP Giżycko

Funkcjonariusze przypominają, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać nas o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb, pracownika banku lub członka rodziny. Na zakończenie spotkania policjantki rozdały seniorom ulotki z przestrogami oraz radami, jak postępować z oszustami. Przypomniały też o zasadach działania i codziennej pracy policji.

- Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze - dodaje st.asp. Iwona Chruścińska.
ona

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B