Wilcze opowieści w ekologicznych książkach

2022-06-24 09:16:19(ost. akt: 2022-06-24 10:05:38)
Laureaci konkursu "Był sobie Wilk" organizowanego przez Przedszkole "Krasnal" w  Giżycku

Laureaci konkursu "Był sobie Wilk" organizowanego przez Przedszkole "Krasnal" w Giżycku

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

W giżyckim Przedszkolu „Krasnal” odbyło się podsumowanie konkursu „Był sobie wilk”. Przedszkolaki zawarły w ekologicznych książeczkach niezwykle ciekawe i pomysłowe opowiadania o przygodach wilka. Cel konkursu był jeden – odczarowanie wilka, który nie jest taki zły, jak malują go w popularnych bajkach.
Przedszkole „Krasnal” w Giżycku od wielu lat organizuje różne przedsięwzięcia związane z ekologią, ochroną środowiska i otaczającej nas przyrody. Przy każdym wydarzeniu dzieci wraz z rodzicami chętnie włączają się w akcje. Maluchy ciekawe są dzikiego, leśnego świata. Tym razem „Krasnal” zorganizował konkurs dla przedszkoli „Był sobie wilk”. Dzieci znające bajki o dzikich zwierzętach na nowo poznały drapieżniki mazurskich lasów dzięki strażnikom ze Straży Ochrony Przyrody i Fundacji Inicjatyw Społecznych Impuls.

Fot. Renata Szczepanik

- Podczas naszych ekologicznych przedsięwzięć i spotkań ze strażnikami przyrody przedszkolaki bardzo zainteresowały się życiem wilków i chętnie zaangażowały się do napisania nowej bajki o wilku. Tak powstał pomysł konkursu z udziałem dzieci wszystkich przedszkoli w mieście i regionie. Rodzice również aktywnie włączyli się w przygotowania prac konkursowych - mówi Karolina Dubielak z Przedszkola „Krasnal”. - Efekty są imponujące. Dzieci naprawdę się postarały, a i rodzicom należą się podziękowania za pomoc.

Fot. Renata Szczepanik

Konkurs polegał na wykonaniu książeczki z wykorzystaniem materiałów ekologicznych o przygodach wilka. Książeczka miała dotyczyć zwyczajów wilczej rodziny, zagrożeń, ochrony tych zwierząt, pozytywnego ukazania drapieżnika – jego rodzinnego charakteru.

- Wpłynęło wiele niezwykle ciekawych prac, pomysłowo wykonanych z ekologicznych materiałów i zawierających ciekawostki i opowieści o wilkach wymyślone przez dzieci. Chcieliśmy uświadomić dzieciom, że wilki naprawdę nie są złe, choć dzieci znają te zwierzęta z bajek jako negatywnych bohaterów – mówi Julia Modzelewska z Przedszkola „Krasnal”. - Wilk jest pięknym zwierzęciem, chronionym i mało spotykanym. Naszym zadaniem było odczarowanie tych drapieżników. Dzięki konkursowi przedszkolaki mogły je bliżej poznać.

W Przedszkolu
Fot. Przedszkole Krasnal
W Przedszkolu "Krasnal" dzieci poznały opowieści z cyklu "Był sobie wilk"

Laureatami konkursu, którego oficjalne rozstrzygnięcie z rozdaniem nagród odbyło się 23 czerwca w Przedszkolu "Krasnal" zostali:
1 miejsce Maria Sokołowska (4 lata) „Był sobie wilk”, praca wykonana przy pomocy mamy Emilii Sokołowskiej
1 miejsce Kacper Kurmiłowicz (6 lat) „Przygody wilczka Kajra”, praca wykonana przy pomocy mamy: Danuty Seredy
2 miejsce Fabian Lichacz (5 lat) „Był sobie wilk”, praca wykonana przy pomocy nauczycielki Anny Kukuły - Ogonowskiej
3 miejsce Nina Giedziuszewicz (6 lat) „Nie taki wilk straszny, jak go malują”, praca wykonana przy pomocy mamy Marty Giedziuszewicz.

Specjalne wyróżnienie otrzymała Hanna Stypik (6 lat) za pracę "Był sobie wilk", którą wykonała przy pomocy nauczycielki Moniki Jakubowskiej. Pozostałe dzieci zostały wyróżnione za udział w konkursie, zaangażowanie, pomysłowość:
Zuzanna Nizińska lat 6, tytuł: "Wilk w poszukiwaniu przyjaciół" praca wykonana przy pomocy mamy Iriny Nizińskiej,
Oliwia Drozdowska lat 6, tytuł: " Był sobie wilk inna historia" praca wykonana przy pomocy rodziców: Agnieszki i Piotra Drozdowskich,
Jakub Biedrzycki lat 6, tytuł: Moje Giżycko widziane oczami wilka" praca wykonana przy pomocy mamy Sylwii Biedrzyckiej,
Filip Aszkielaniec lat 6, tytuł: "Był sobie wilk" praca wykonana przy pomocy mamy Emilii Aszkielaniec.

W Przedszkolu
Fot. Przedszkole Krasnal
W Przedszkolu "Krasnal" dzieci poznały już historie wilków zawarte w ekologicznych książeczkach wykonanych przez uczestników konkursu "Był sobie wilk"

Wszystkie konkursowe prace można oglądać przez lato w bibliotece pedagogicznej w Giżycku przy ul. Smętka, zaś po wakacjach wystawa pojawi się w każdym przedszkolu, z którego dzieci wzięły udział w konkursie. Organizatorami konkursu byli: Przedszkole „Krasnal” w Giżycku, Straż Ochrony Przyrody w Giżycku, Fundacja Inicjatyw Społecznych Impuls pod patronatem Gazety Giżyckiej.
ona

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5