Zabierz śmieci do domu. Zadbajmy o czyste plaże i lasy

2022-06-22 12:18:59(ost. akt: 2022-06-22 12:27:55)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Wakacje, urlop i słoneczna pogoda sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury. Relaks w otoczeniu przyrody to dobra okazja, by zadbać o zdrowie i zainteresować się sportem oraz innymi aktywnościami. Spędzając czas w ten sposób należy jednak pamiętać o sprzątaniu po sobie np. na plaży czy w lesie.
Wakacje, urlop albo weekend to świetna okazja, aby spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, zrelaksować się nad wodą, zagrać w piłkę na plaży, popływać na kajakach oraz rowerach wodnych czy pospacerować po lesie lub biwakować na dziko w leśnej kniei. Warto pamiętać, by śmieci po takim wypoczynku zabrać ze sobą. Nie wszystkie odpady powinny trafiać do małych pojemników na miejskiej plaży czy leśnych polanach. Przepełnione kosze to – niestety - codzienność w sezonie letnim.

Fot. Renata Szczepanik

- Nikt nie stoi przy koszu i nie podnosi śmieci, które nie trafiły do pojemnika. Każdy sam musi zadbać o czystość. Niestety, część wczasowiczów oraz mieszkańców zamiast wyrzucić śmieci do pojemników, często pozostawia je na plaży czy zielonych skwerach. Pamiętajmy, aby odwiedzane miejsca pozostawiać w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać – apelują strażnicy ochrony przyrody. - Nikt nie lubi spędzać czasu wśród porozrzucanych śmieci na brzegach rzek i jezior. Ponad połowa odpadów, które znajdują się na plażach, to tworzywa sztuczne. Butelki stanowią dla małych ssaków i owadów olbrzymie niebezpieczeństwo. Tego typu odpady pozostawione bez nadzoru sprzyjają także powstawaniu mikroplastiku. Mimowolnie spożywają go ryby, a w efekcie groźne dla zdrowia związki chemiczne trafiają na nasze talerze. Dlatego ważne jest, aby nie śmiecić oraz – w miarę możliwości – sprzątać napotkane odpady.

Fot. Renata Szczepanik

W trakcie najbliższych miesięcy wakacyjnych wiele osób będzie korzystało z uroków mazurskiej przyrody. Miejskie, gminne i dzikie plaże, liczne jeziora, a także lasy i polany staną się miejscem odpoczynku dla wielu turystów i mieszkańców regionu. W tym czasie warto pamiętać o przyrodzie.
ona

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5