Detektywi „Jaś i Małgosia na tropie” w giżyckim MOS

2022-06-21 08:20:53(ost. akt: 2022-06-21 08:40:05)

Autor zdjęcia: MOS Giżycko

Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku wraz z bohaterami komiksów mieli okazję poznać trudne sytuacje i rozwiązywać problemy bez sięgania po używki.
W ubiegłym tygodniu uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku zakończyli zajęcia z Programu Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”. Program sfinansowany został przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku.

Fot. MOS Giżycko

Podopieczni MOS wraz z bohaterami komiksów mieli okazję poznać trudne sytuacje i rozwiązywać problemy bez sięgania po używki. Dzięki wykorzystaniu alkogogli doświadczyli również reakcji swoich zmysłów na stan podobny do spożycia alkoholu. Podczas realizacji programu poruszana była kwestia umiejętności rozpoznawania i odpierania presji otoczenia skłaniającej do picia. Ponadto uczniom została przekazana wiedza o bezpośrednich psychospołecznych konsekwencjach picia alkoholu.

Fot. MOS Giżycko

Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie” to program uniwersalnej profilaktyki mający na celu opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu. Podstawą do stworzenia projektu stały się uznane teorie wyjaśniające przyczyny sięgania przez dzieci i młodzież po alkohol i inne substancje psychoaktywne oraz wiedzę na temat czynników ryzyka i czynników chroniących związanych z indywidualnymi cechami nastolatka, jego rodziną, grupą rówieśniczą, szkołą oraz środowiskiem lokalnym.

Fot. MOS Giżycko

-To, czy nastolatek sięgnie po alkohol czy też nie, zależy od wielu czynników. Przeciwdziałanie tak zróżnicowanym i często niekorzystnym wpływom wymaga wszechstronnych działań, w związku z tym w programie realizowane są zajęcia w klasie, do współpracy i udziału w nich zapraszani są rodzice i liderzy rówieśniczy - podsumowują program terapeuci. - Głównym celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej, a osiągniecie tego celu może przynieść większe i trwalsze efekty profilaktyczne.
ona
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5