Statystycznie co minutę ktoś w potrzebuje krwi

2022-06-14 07:06:27(ost. akt: 2022-06-14 07:14:04)

Autor zdjęcia: Jarosław Pastuła

Statystycznie co minutę ktoś w potrzebuje krwi, a co 40 minut diagnozuje się nowotwór układu krwiotwórczego. Honorowe dawstwo krwi i dawstwo szpiku są do siebie podobne.14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy.
Jak podaje Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa każdego roku w Polsce wykonywanych jest ok. 1,7 mln transfuzji krwi, których potrzebują m.in. ofiary wypadków, pacjenci poddawani zabiegom operacyjnym, kobiety w trakcie porodu, a także osoby walczące z nowotworami krwi. Co roku liczba dawców krwi rośnie o około 3,6 proc. – w tym samym czasie zapotrzebowanie na krew wzrasta o blisko 9 proc.

Fot. arch.PSP Giżycko

Jedna jednostka krwi = 450ml
W organizmie dorosłego człowieka płynie 5-6 litrów krwi, czyli około 10 jednostek. Podczas donacji krwi pełnej od dawcy pobiera się jedną jednostkę krwi pełnej, czyli 450 ml, która następnie jest rozdzielana na koncentrat krwinek czerwonych, płytkowych i osocze. Dzięki temu jeden dawca może uratować życie nawet trzem pacjentom – informują eksperci z Fundacji DKMS poszukującej na świecie dawcy przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych potrzebującym pacjentom. - 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi, około 6 jednostek krwi zużywa się podczas operacji serca oraz operacji pacjentów, którzy ucierpieli w wypadkach komunikacyjnych, a około 20 jednostek krwi potrzebnych jest przy przeszczepieniu wątroby oraz w przypadku ciężkich poparzeń.

krwiodawstwo
Fot. archiwum GO
krwiodawstwo

Dawcą krwi może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg oraz:
· w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanej akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
· w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
· w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

By zostać krwiodawcą, należy udać się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Na miejscu zostaniemy poproszeni o wypełnienie formularza, przejdziemy krótkie badanie i jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań – oddamy krew. Lista RCKiK znajduje się na stronie: https://krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew

Fot. arch. Jacek Gajda

Co łączy krwiodawcę i dawcę szpiku?
Przede wszystkim bezinteresowna chęć podzielenia się cząstką siebie, by ratować życie drugiego człowieka. Ale dawców łączy także sposób, w jaki to robią! Nie każdy ma świadomość, że krwiotwórcze komórki macierzyste od dawcy szpiku pobiera się najczęściej z krwi obwodowej, za pomocą tzw. aferezy, która bardzo podobna jest do donacji krwi.

- Podczas aferezy cała objętość krwi przechodzi przez aparat, zwany separatorem komórkowym. Ten proces jest powtarzany 2-3 krotnie, a przepływ krwi w aparacie musi być na tyle wolny, aby separator na bieżąco mógł odseparować z krwi te komórki, które są potrzebne do transplantacji, czyli krwiotwórcze komórki macierzyste. Dlatego ta procedura trwa znacznie dłużej niż pobranie pełnej krwi od dawcy krwi – tłumaczy dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która nie zmaga się ze znaczną nadwagą.
Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Po otrzymaniu przesyłki należy wypełnić formularz, pobrać wymaz i umieścić w kopercie zwrotnej, dołączonej do pakietu, a następnie odesłać na adres fundacji.

Fot. PAP

Od 01.06.2022 r. do odwołania wstrzymany zostaje pobór krwi AB RhD dodatni.Dawców tej grupy zapraszamy do oddania osocza metodą aferezy w RCKiK Olsztyn oraz w Terenowych Oddziałach w: Bartoszycach, Giżycku, Elblągu i Iławie – informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie

Terenowy Oddział RCKiK w Giżycku przy ul. Westerplatte 4 (tel. 87 428 18 96)
czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.25 – 15.00, rejestracja krwiodawców w godz. 7.30 - 11.00.
ona

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5