Teatr to życie. Sztuka nie przeminie

2022-05-21 13:00:00(ost. akt: 2022-05-19 08:47:59)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Wszyscy jesteśmy zarówno współtwórcami, jak i odbiorcami kultury. 21 maja obchodzimy Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Dzień rozwoju kulturalnego zachęca do refleksji nad tym, jak dopasować działania artystów i animatorów do oczekiwań i potrzeb odbiorców tak, by efektywniej stymulować rozwój łączącej ich kultury.
O teatrze, współczesnych wyzwaniach, artystycznej wrażliwości i oczekiwaniach publiczności rozmawiamy z Grażyną Darską, animatorką kultury, instruktorką teatralną w Giżyckim Centrum Kultury od 32 lat, która prowadzi teatr dziecięcy „Wyobraźnia” i młodzieżowy Formy Tenebris.

Grażyna Darska, animatorka kultury, instruktorka teatralna w Giżyckim Centrum Kultury
Fot. Mariusz Kuliś
Grażyna Darska, animatorka kultury, instruktorka teatralna w Giżyckim Centrum Kultury

Każdy z nas ma udział w tworzeniu kultury i jakości jej odbioru. Do najważniejszych jej dziedzin zaliczyć możemy: teatr, film, taniec, muzykę, pisarstwo, malarstwo, rzeźbę.
Rozwój kulturalny kształtujemy od najmłodszych lat w różnych elementach naszego życia, w zachowaniu, w postawie, sposobie bycia i zainteresowaniach . Ogólnie rzecz ujmując uczestniczymy bardziej lub mniej aktywnie w szeroko rozumianej sztuce. Oglądamy filmy, chodzimy na koncerty, do teatru, galerii, czytamy książki, pasjonujemy się twórczością pisarzy, aktorów, malarzy. To piękne...

Porozmawiajmy o współczesnym lokalnym teatrze w centrum kultury. Trudno jest dziś tworzyć z dziećmi i młodzieżą teatr?
Czy trudno? Trzeba mieć pomysł, umieć przekonać do siebie i swojej koncepcji potencjalnych młodych aktorów i tak prowadzić zajęcia, żeby ci młodzi artyści uwierzyli, że to co robimy ma sens.

W dzisiejszych czasach wyjście młodych ludzi do teatru jest znikome. Wszystko jest spowodowane rozwijającą się technologią. Łatwiej było zainteresować młodzież teatrem i prowadzić zajęcia teatralne 20 lat temu, kiedy nie było internetu?
Ja tak nie uważam. Każdy czas jest dobry, żeby zarazić młodzież teatrem. Młodego człowieka zachęcimy do fascynacji teatrem, jeżeli ta fascynacja będzie w nas, instruktorach teatralnych, miłośnikach teatru. To co zauważyłam na przestrzeni lat to to, że młodzież bardziej „kręci” teatr alternatywny, poszukujący. Taki rodzaj teatru też chcą tworzyć.

Warsztaty teatralne to między innymi elementarne zadania aktorskie, kultura żywego słowa, ruch sceniczny, których efektem jest realizacja spektakli. Jaką dzisiejsza młodzież posiada wrażliwość artystyczną?
W ogóle uważam, że w młodych ludziach drzemią ogromne pokłady wrażliwości artystycznej. Warto tę wrażliwość pogłębiać poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach artystycznych, niekoniecznie teatralnych. To mogą być zajęcia muzyczne, plastyczne, fotograficzne, nie wspomnę o czytaniu książek.

Teatr Dziecięcy Wyobraźnia skupia dzieci w wieku 8-11 lat
Tak , to prawda. Bardzo lubię pracę z dziećmi, uwielbiam ich spontaniczność i wielki zapał do improwizacji. Do tej pory pracowałam z nimi na gotowym tekście, ale oczywiście pozwalamy sobie na twórcze podejście do scenariusza i bardzo często jest tak, że w oparciu o tekst wymyślamy swój własny scenariusz, z czego dzieci są bardzo szczęśliwe, bo wówczas czują się twórcami spektaklu.
W tym roku przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Zwariowane podwórko”wg Doroty Gellner. Na razie zagraliśmy tylko dla rodziców, premierę planujemy po wakacjach.

Teatr Formy Tenebris tworzy młodzież głównie ze szkół średnich , ale też pojawiają się osoby z kl. VII czy VIII. Tenebris tworzy spektakle przede wszystkim autorskie.
Młodzi aktorzy inspiracji szukają w codziennym życiu, ich życiu. Jest to taki rodzaj teatru, który pozwala młodemu człowiekowi poprzez ekspresję słowa, ciała wypowiedzieć siebie , swój stosunek do rzeczywistości. Właśnie jesteśmy przed premierą, którą zaplanowaliśmy na wrzesień. Gorąco polecamy. Tytuł spektaklu „W poszukiwaniu...”, scenariusz i reżyseria: zespół. Opieka artystyczna: Grażyna Darska

Jak można pięknie mówić o rzeczach zwykłych, miejscach nam znanych i ludziach, których mijamy na ulicy?
Używając pięknej polszczyzny, której można się nauczyć między innymi od mistrzów słowa, wybitnych aktorów, których możemy spotkać w teatrze.

Nie istnieje jeden, właściwy sposób odbierania kultury. Odczuwania i rozumienia otaczającego nas świata uczymy się całe życie, od maleńkości. Jaka jest współczesna widownia?
Jest mi trudno mówić za wszystkich. Mogę powiedzieć jakim ja jestem widzem. Krótko mówiąc wymagającym, niezadowalającym się bylejakością tudzież tanią rozrywką.

Co będzie w niedalekiej przyszłości z takimi miejscami jak teatr? Początki teatru miały miejsce w starożytnej Grecji, Rzymie i sięgają 543 roku p.n.e. Prawdziwa sztuka teatralna wielkimi krokami idzie w niepamięć?
Wcale tak nie uważam, ponieważ teatr istnieje ciągle, dzieje się stale. Teatr to życie. Myślę, że nigdy nie przeminie. Ja uważnie śledzę to, co dzieje się na naszej scenie teatralnej. Teatry instytucjonalne mają wspaniały repertuar i to nie tylko w Warszawie czy Krakowie. Warto śledzić repertuar teatru im. Jaracza w Olsztynie. Dużo się dzieje na scenie alternatywnej, jest mnóstwo festiwali teatralnych. Ten, kto się interesuje teatrem zawsze do niego dotrze. Pozostaje też jeszcze teatr telewizji, który jest na wyciągnięcie ręki. Ostatnio oglądałam „Króla Edypa”i byłam pod ogromnym wrażeniem zarówno reżyserii, jak i kreacji aktorskich.

Z przyjemnością zapraszamy do teatru
Dziękuję za rozmowę
Renata Szczepanik


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5