Gmina Wydminy to moje miejsce na ziemi

2022-05-10 11:46:05(ost. akt: 2022-05-10 12:50:34)
Wójt Gminy Wydminy Radosław Król

Wójt Gminy Wydminy Radosław Król

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Gmina Wydminy to wyjątkowa perła Mazur, która zamierza zostać miastem... Wyjątkowi mieszkańcy, aktywni seniorzy, sołtysi z inicjatywą, przedsiębiorczy samorządowcy. To inwestycje w infrastrukturę, mieszkania, ludzki potencjał. Wydminy są wybranym miejscem na ziemi wójta gminy Radosława Króla, który porzucił wielki świat dla swojej rodzinnej wioski i wspaniałych sąsiadów.
Jak wójtowi mieszka się w wydmińskiej gminie?
Urodziłem się w Wydminach, wychowywałem i uczyłem się w Wydminach. Po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w Olsztynie, szybko awansowałem, zostałem dyrektorem liczącej się instytucji, zbudowałem dom, droga tzw. kariery stała przede mną otworem. Jednak poczucie przynależności do wspólnoty społeczności gminy Wydminy spowodowały, że podjęliśmy z żoną decyzję o powrocie. Nawet przegrane pierwsze wybory nie zmieniły tej decyzji. Gmina Wydminy to moje miejsce na ziemi. Tu chcę żyć, pracować, inwestować. Mieszka się tu doskonale, najczystsze powietrze w Polsce, wspaniali mieszkańcy i… wiele, wiele pracy do zrobienia.

Wójt Radosław Król dzieli się dożynkowym chlebem z mieszkańcami
Fot. Archiwum GG
Wójt Radosław Król dzieli się dożynkowym chlebem z mieszkańcami


Mieszkańcy są aktywni czy to pracownicy samorządu muszą w specjalny sposób ich zachęcać do działania?
Mieszkańcy są coraz bardziej aktywni. Zrozumieli moją i radnych politykę wspierania inicjatyw zaspokajających interesy możliwie największej liczby mieszkańców. Prowadzimy politykę grantową opartą o czytelny regulamin. Stowarzyszenia biorą udział w otwartych konkursach, a następnie realizują swoje idee. Powstają spektakle, festiwale, szkolenia, warsztaty i wiele innych działań.

Wydminy to gmina turystyczna. Wyspa i jezioro to skarby gminy? Są tu jeszcze inne perełki?
Kolejne perły to unikalne jeziora Białe, Czarne, Gawlik oraz wiele innych. W kościele Parafii Chrystusa Zbawiciela w Wydminach znajduje się przepiękny ponad 300-letni ołtarz. Niewiele gmin ma na swoim terenie stację narciarską lub ZOO-SAFARI, zapraszamy do Okrągłego. W Łękuku Małym świetne warunki do aktywnego wypoczynku zapewnia miejscowy hotel. Perłami są nasze imprezy biegowe i kulturalne np. Borecka Trail lub Jam na Polu. Naszym najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest Most Garbaty. Modrzewiowa konstrukcja, unikalna w skali kraju, podświetlona nocą, widziana z kosmosu jak i z Wydmin jest naszą najokazalszą „perłą”.

Jak samorząd wykorzystuje swój potencjał?
Potencjał samorządu to przede wszystkim ludzie, zapewniamy sprawną obsługę administracyjną. Priorytetem jest dla mnie pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jesteśmy w tym bardzo sprawni, dzięki temu inwestujemy w infrastrukturę ułatwiającą życie mieszkańców.

Fot. UG Wydminy

Jaki to będzie sezon turystyczny?
Doskonały! Coraz więcej turystów dociera do Wydmin. Baza noclegowa rozwija się. Powstają nowe punkty gastronomiczne, lokale dbają o jakość oferty. No i kto nie był na wydmińskich lodach, to znaczy, że nie był w Wydminach.

Jednym z problemów jest brak mieszkań, ale i na to wójt znalazł sposób – mieszkania społeczne. Budują się?
Jesteśmy wspólnikiem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Północ Sp. z o.o. Mamy grunt, mamy projekt, nasza gmina jest jednym z najbardziej zaangażowanych w Polsce samorządów w budowę mieszkań. Po spełnieniu wielu warunków wystąpiliśmy o kredyt na budowę aż 80 mieszkań. Mieszkania będą przeznaczone przede wszystkim dla naszych mieszkańców. Będą tańsze o około 35% w stosunku do cen na rynku, pozostała część będzie spłacana w nieoprocentowanych ratach. Mieszkańcy będą mogli zostać właścicielami swoich lokali. Dla Wydmin 80 nowych mieszkań będzie jednym z najbardziej znaczących elementów wpływających na rozwój gminy.

Radosław Król, wójt gminy Wydminy
Fot. facebook.com/radoslawkrolpsl
Radosław Król, wójt gminy Wydminy


Gmina pomaga partnerom z Ukrainy, przyjmuje uchodźców, organizuje lekcje polskiego, co jeszcze może zrobić, by pomóc swoim nowym mieszkańcom?
Wysłaliśmy kilka transportów na Ukrainę z pomocą. Oprócz żywności wysłaliśmy min. agregaty prądotwórcze, narzędzia, środki opatrunkowe i wiele innych. W jednym z transportów uczestniczyłem osobiście, oprócz dostarczenia pomocy – przywiozłem do Polski rodziny uciekające z państwa objętego wojną. Koordynujemy pomoc dla Ukraińców mieszkających na terenie naszej Gminy, a było ich wielu, nawet ponad 400 osób. Obecnie pozostało ponad 100 osób. Prowadzimy lekcje języka polskiego, ułatwia to funkcjonowanie naszych gości, powołaliśmy koordynatora ukraińskiego, który ułatwia kontakt, wspiera działania integracyjne, informuje o ofertach pracy i możliwościach wsparcia. Największym bohaterem pomocy dla Ukrainy są nasi mieszkańcy, rodziny, przedsiębiorcy, wolontariusze. Około 20 osób podjęło pracę, uczniowie trafili do naszych szkół. Przyjaciele z Ukrainy wzięli udział w akcji sprzątania brzegów jeziora Wydmińskiego. Trwają przygotowania do wspólnego koncertu chóralnego.

Od lewej: wójjt gminy Wydminy Radosław Król, Józef Bielenica i Jakub Orłowski
Fot. Arch. wydminy.pl
Od lewej: wójjt gminy Wydminy Radosław Król, Józef Bielenica i Jakub Orłowski

Jak samorząd wspiera swoich seniorów? Na jaką pomoc mogą liczyć starsi mieszkańcy gminy?
Seniorzy są w naszej gminie uprzywilejowani, mają prawo uczestniczyć we wszystkich działaniach jak każdy mieszkaniec i mają pełnię praw wyborczych. O szczególnym podejściu do seniorów świadczy wydzielona pula środków grantowych adresowanych wyłącznie na rzecz osób w wieku emerytalnym. Wspieramy organizację zajęć edukacyjnych dla osób starszych oraz organizację zajęć sportowych i rekreacyjnych dla osób starszych. W 2022 roku przeznaczyliśmy na te zajęcia środki w wysokości 26 200,00 zł. Ponadto od 2016 roku w gminie Wydminy działa Rada Seniorów, której zadaniem jest wspieranie społeczności seniorów. Regularnie uczestniczę w jej spotkaniach, reaguję na bieżąco na sygnalizowane potrzeby. Przejawem troski o bezpieczeństwo osób starszych jest projekt „opaska życia”. Gmina Wydminy przy udziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wydminach pozyskała środki z programu „Korpus Wsparcia Seniorów” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na opaski życia. Z nowej usługi skorzysta dwudziestu potrzebujących mieszkańców gminy Wydminy. Są proste w użyciu, wystarczy, że użytkownik opaski założy ją na nadgarstek. Opaska w równych odstępach czasowych wykona pomiary funkcji życiowych, a dane zapisze w aplikacji na platformie telecentrum, w którym pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Dzięki temu w przypadku zaistnienia niepokojącej sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu seniora możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań. Kiedy użytkownik wciśnie przycisk „SOS”, telecentrum otrzyma natychmiastowy alert, po czym nastąpi z poziomu urządzenia połączenie z ratownikiem. W razie potrzeby wyśle on służby ratunkowe lub skontaktuje się z wyznaczonym przez seniora opiekunem, aby jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanemu. W sytuacji, kiedy użytkownik upadnie i nie będzie miał możliwości wciśnięcia przycisku „SOS” - opaska automatycznie wykryje taką sytuacją i uruchomi alarm. Tak szybka reakcja jest niezwykle ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków niebezpiecznych zdarzeń i ma duży wpływ na dalsze życie seniora. Program ma na celu wsparcie w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

Jakie są szanse na zatrudnienie dodatkowego lekarza w miejscowym ośrodku zdrowia? Co może gmina zaoferować, jak zachęcić kandydata na przyjazd do Wydmin i podjęcie pracy w przychodni?
Ośrodki zdrowia na terenie gminy to podmioty prywatne. To oczywiste, że gminie zależy na jak najlepszej opiece zdrowotnej dla mieszkańców. Myślimy długofalowo, w regulaminie przydziału nowych mieszkań budowanych w projekcie SIM KZN-Północ przewidzieliśmy możliwość przekazania mieszkania lekarzowi. Wesprę w każdy dostępny sposób możliwość zatrudnienia dodatkowego lekarza.

Z jakimi problemami borykają się sołtysi wydmińskiej gminy? Na co przeznaczane są fundusze sołeckie?
Mamy 28 sołectw, każda wieś sołecka ma samodzielne prawo do decydowania o przeznaczeniu swojego funduszu. Sołtysi wspólnie z mieszkańcami wskazują problemy, które chcą rozwiązać. Część środków jest przeznaczana na działanie świetlic, obiektów sportowych, spotkania integracyjne. Wielokrotnie podjęto decyzję o poprawie bezpieczeństwa poprzez instalację lamp solarnych oświetlających newralgiczne miejsca. Budowane są place zabaw dla dzieci, pomosty nad jeziorem, wiaty. Wspólnym problemem są drogi, jeśli sołectwo podejmuje decyzję o inwestowaniu w drogi gmina dokłada równoważną część. Dzięki temu z roku na rok poprawia się stan naszych dróg lokalnych.

Wójt gminy Wydminy Radosław Król podczas otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni ścieków
Fot. Arch. UG Wydminy
Wójt gminy Wydminy Radosław Król podczas otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni ścieków

Jakie samorząd ma plany na rozwój gminy? Czego oczekują od wójta mieszkańcy?
Rozwój gminy to inwestycje w infrastrukturę ułatwiającą życie mieszkańców. Nie ma już wsi bez dostępu do wody. Inwestujemy w kanalizację. Chcemy żyć w zdrowym otoczeniu. Corocznie już od 6 lat przeznaczamy duże środki finansowe na granty dla mieszkańców naszej gminy wspierające budowę przydomowych oczyszczalni, wymiany pieców na ekologiczne, instalacji fotowoltaicznych, montowania pomp ciepła. Mieszkańcy duży nacisk kładą na komunikację. Wypracowaliśmy wg. mojej koncepcji unikalne rozwiązania transportowe. Cała gmina jest skomunikowana, możemy dojechać do każdej wsi. Mieszkańcy mogą dotrzeć nie tylko do Wydmin, umożliwiamy im transport do Giżycka i Ełku. Na mój wniosek powstała linia autobusowa z Giżycka do Ełku pomagająca w komunikacji mieszkańcom Malinki, Pamr, Radzi, Hejbut, Zelek i Berkowa bez konieczności wyprawy do Wydmin. Systematycznie inwestujemy w drogi lokalne, wspieramy inicjatywy współinwestowania w drogi powiatowe i wojewódzkie. W tym roku rozpoczniemy największą w naszej historii inwestycję w plażę gminną przy Garbatym Moście. Powstanie komfortowe miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Rozpoczęliśmy prace projektowe Wydmińskiego Rynku. Moją ideą jest stworzenie spójnego, kompleksowego miejsca wytchnienia i odpoczynku. Unikalnej zabudowy, klimatycznej tężni, olbrzymiej ilości zieleni ale i muzeum historii Wydmin połączonego z informacją turystyczną oraz możliwością sprzedaży lokalnych produktów. W połączeniu ze skateparkiem, placem zabaw dla dzieci, wielofunkcyjnym targowiskiem, wyremontowaną ulicą Giżycką wykreujemy nową przestrzeń, która da nam oddech, zdrowie oraz o czym jestem przekonany wzmocni poczucie przynależności do naszej lokalnej społeczności. Powtórzę, że o przyszłości gminy Wydminy zdecyduje również stworzenie przez gminę możliwości zamieszkania aż 80 rodzinom. Nie będziemy również ustawać w dążeniu do zostania miastem, da to nowe możliwości rozwoju, umożliwi pozyskiwanie środków z innych źródeł, wpłynie na poczucie tożsamości lokalnej.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5