Giżyccy seniorzy inspirują burmistrzów

2022-05-10 10:00:53(ost. akt: 2022-05-10 10:03:23)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Giżycka Rada Seniorów kończy swoją pierwszą kadencję. Spotkanie z pełnomocnikiem wojewody do spraw seniorów i przedstawicielem federacji FOSA było okazją do nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń, poznania potrzeb i oczekiwań seniorów z Mazur.
Od czterech lat działa w Giżycku Rada Seniorów, która za kilka tygodni zakończy swoją kadencję. Jej głównymi zadaniami jest integracja i wspieranie środowisk osób starszych, profilaktyka i promocja zdrowia seniorów,aktywności i zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Rada dba o interesy seniorów nie tylko w mieście, ale i regionie. Kilka dni temu przedstawiciele lokalnych środowisk seniorów spotkali się w giżyckim ratuszu z władzami miasta, pełnomocnikiem wojewody ds. seniorów oraz prezesem organizacji FOSA, która od lat pomaga seniorom organizacyjnie, logistycznie, szkoleniowo i wielu innych obszarach.

od lewej: Cezary Piórkowski (zastępca burmistrza Giżycka), Ewa Ostrowska (dyrektor Centrum Profilaktyki), Elżbieta Ziniewicz (przewodnicząca Rady Seniorów), Urszula Jędrychowska (pełnomocnik wojewody ds. seniorów), Bartłomiej Głuszak (prezes FOSA)
Fot. Renata Szczepanik
od lewej: Cezary Piórkowski (zastępca burmistrza Giżycka), Ewa Ostrowska (dyrektor Centrum Profilaktyki), Elżbieta Ziniewicz (przewodnicząca Rady Seniorów), Urszula Jędrychowska (pełnomocnik wojewody ds. seniorów), Bartłomiej Głuszak (prezes FOSA)

- Rady seniorów są dla wszystkich bardzo ważne i najbliższe lata będą poświęcone współpracy i działaniom na wielu płaszczyznach w wielu obszarach – mówił Cezary Piórkowski, zastępca burmistrz Giżycka. - Seniorów przybywa, coraz więcej osób przechodzi na zasłużoną emeryturę. Trzeba zastanowić się jak ich potencjał wykorzystać. Dlatego niezwykle ważna jest dla samorządu współpraca z organizacjami, stowarzyszeniami i całym środowiskiem seniorów. Nasza giżycka rada seniorów jest niezwykle aktywna. Zawsze możemy liczyć na wzajemną wymianę myśli, doświadczeń, spostrzeżeń. Szczególnie cenne są sugestie, wnioski, propozycje różnych rozwiązań dotyczących potrzeb starszych mieszkańców. Rada seniorów inspiruje burmistrzów do działania.

Fot. Renata Szczepanik

Seniorzy plus
W spotkaniu seniorów uczestniczyła Urszula Jędrychowska, pełnomocnik wojewody do spraw seniorów, która pełni funkcję od grudnia ubiegłego roku. Pani pełnomocnik zapewniła o współpracy i wsparciu osób starszych w różnych obszarach zarówno poprzez programy realizowane przez urząd wojewódzki, ale też projekty ministerialne.

- Pełnomocnicy mają być ambasadorami osób starszych oraz programów rządowych, które są przeznaczone dla seniorów – mówiła Urszula Jędrychowska. - Zadania pełnomocnika wojewody do spraw seniorów to między innymi integracja środowisk senioralnych, współpraca na wielu płaszczyznach z wojewodą, ministerstwami, prowadzenie spraw z zakresu rozpoznawania potrzeb seniorów w regionie i wspieranie działań zmierzających do poprawy warunków ich życia, prowadzenie polityki informacyjnej i promowanie rządowych programów na rzecz seniorów, współpraca i współdziałanie z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami społecznymi działającymi na rzecz seniorów, podejmowanie działań, które służą integracji międzypokoleniowej.

Pani pełnomocnik przypomniała członkom Giżyckiej Rady Seniorów o realizowanych programach dla aktywnych seniorów, jak Senior plus, Aktywni plus, Opieka 74 plus, Korpus wsparcia seniora czy program przeciwdziałania marginalizacji osób starszych.

Program Wspieraj seniora, który powstał w czasie pandemii i opierał się na działaniach wolontariuszy, którzy pomagali seniorom powyżej 75. roku życia poprzez zakupy, przynoszenie posiłków, wyprowadzanie psa, został przekształcony w Korpus wsparcia seniora – dodała Urszula Jędrychowska. - Giżycko jest wzorcowe w realizacji programu związanego z wolontariatem dla seniorów i opaskami życia. To właśnie Giżycko zainicjowało taką formę wsparcia seniorów podczas pandemii. To cenna inicjatywa i bardzo potrzebne działania. Kilka tysięcy starszych osób z województwa warmińsko- mazurskiego zostanie objętych tym programem.

Fot. Renata Szczepanik

Przemoc wobec seniorów
W posiedzeniu Giżyckiej Rady Seniorów uczestniczył również przedstawiciel federacji FOSA, organizacji od lat wspierającej środowiska senioralne na Warmii i Mazurach.

- Opracowujemy ścieżkę postępowania w przypadku stosowania przemocy wobec osób starszych żeby różne służby były lepiej przygotowane do rozpoznania sytuacji, kiedy senior jest krzywdzony, wobec którego stosowana jest różnego rodzaju przemoc psychiczna, fizyczna, seksualna - mówił Bartłomiej Głuszak prezes federacji FOSA. - Dość powszechne jest też zjawisko porzucenia przez rodzinę – główne w weekendy i wakacje, kiedy najbliższa rodzina oddaje seniora do szpitala i nie odbiera. Uzależnienie materialne od członków rodziny czy ograniczony dostęp do służby zdrowia też jest problemem, który dotyczy osób starszych. Tych zjawisk jest dużo. Chcemy zwrócić na nie uwagę służb i instytucji w instrukcji postępowania wobec osób starszych dotkniętych jakąkolwiek przemocą.

Fot. Renata Szczepanik

Prezes federacji FOSA zachęcał seniorów i samorządowców do utworzenia w mieście centrum wolontariatu, które będzie silnym wsparciem przy realizacji różnych programów skierowanych do osób starszych.
- Tylko miasto Elbląg ma centrum wolontariatu i tam samorząd zlecił zadania wolontariuszom. Pozostałe ośrodki w całym województwie realizowały program poprzez ośrodki pomocy społecznej, przez pracowników środowiskowych domów samopomocy – mówił Bartłomiej Głuszak. - W naszym województwie brakuje organizacji wolontariackich w powiatach. To wyzwania dla samorządu, podobnie jak dostępność wielu usług dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Ostatnie posiedzenie pierwszej w historii miasta Rady Seniorów zaplanowane jest na 23 maja, wówczas radni podsumują swoją czteroletnią działalność na rzecz osób starszych.
Renata Szczepanik



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5