Nowa pracownia endoskopowa na Mazurach

2022-02-21 14:36:44(ost. akt: 2022-02-21 14:21:14)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Giżycki szpital otrzymał kilkumilionowe wsparcie na budowę nowoczesnej i profesjonalnej pracowni endoskopowej wykorzystywanej w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego. Po 10 miesiącach pracownia została otwarta. Od wtorku, 22 lutego nowa pracownia endoskopii na Mazurach przyjmuje pierwszych pacjentów z regionu.
Pracownia powstała w pomieszczeniach dawnego szpitalnego oddziału ratunkowego. W budynku starego szpitala konieczny był generalny remont, by dostosować pomieszczenia do aktualnych przepisów. Wykonano tam między innymi nową instalację, elektryczną, wentylacyjną, tlenową. Zakupiono profesjonalny sprzęt do endoskopii, kolonoskopii, gastroskopii. Od wtorku, 22 lutego zespół medyczny pracowni endoskopii przyjmuje pacjentów z Giżycka i regionu.

Fot. Renata Szczepanik

– Z naszej pracowni mogą korzystać wszyscy ubezpieczeni pacjenci niezależnie od miejsca zamieszkania - informuje Andrzej Bujnowski, prezes Giżyckiej Ochrony Zdrowia, spółki zarządzającej miejskim szpitalem. – W śladowym stopniu – poza harmonogramem zgłoszonym do NFZ - udzielamy świadczeń zdrowotnych również osobom nieubezpieczonym. Generalnie każdy, kto ma problem ze schorzeniami wymagającymi wizyty u naszych specjalistów w poradni endoskopii, może z tych usług skorzystać. Do poradni wymagane jest skierowanie od lekarzy specjalistów, jak również lekarza rodzinnego.

Fot. Renata Szczepanik

Diagnostyka i profilaktyka

Poradnia endoskopii wyposażona jest w 6 najnowszych endoskopów i sprzęt medyczny nowej generacji do leczenia gastroskopii, kolonoskopii. Wprowadzenie do ciała sondy i bezpośredni podgląd narządów umożliwia postawienie dokładnej diagnozy, zwiększając przy tym szansę na całkowite wyleczenie chorego. Większość badań może być wykonywana bez znieczulenia, choć zdecydowana większość pacjentów badana jest w znieczuleniu miejscowym. Nowoczesny sprzęt służy m.in. do diagnostyki wszelkich schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz zaburzeń jelitowych, w głównej mierze wykrywanie i profilaktyka raka jelita grubego.

Fot. Renata Szczepanik

- Mamy doskonałe narzędzia do wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego - mówi gastroenterolog Piotr Wiśniewski, lekarz poradni endoskopii. - W zdecydowanej większości nasze badania polegają na profilaktyce raka i usuwaniu pojawiających się polipów we wczesnym stadium.

Zespół medyczny poradni obsłuży dziennie do 20 pacjentów. Jest w stanie przeprowadzić kilkanaście zabiegów górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego u pacjentów z różnego typu dolegliwościami.

Fot. Renata Szczepanik

- Nowe pomieszczenia pracowni i nowe komfortowe warunki oraz możliwość płynnej rejestracji pacjentów pozwolą na przyjmowanie znacznie większej liczby pacjentów niż dotychczas – mówi gastrolog Dariusz Baniewski, lekarz poradni endoskopii. - Rozważamy dostępność pracowni również w dni wolne od pracy. Od pewnego czasu praktykujemy jedną niedzielę endoskopową w miesiącu, żeby wyjść naprzeciw pacjentom, którzy nie mają czasu w ciągu tygodnia skorzystać z badania. Nowe terminy badań popołudniowych czy weekendowych cieszą się ogromnym zainteresowaniem pacjentów.

Wsparcie samorządu

Nowa pracownia endoskopii na Mazurach kosztowała ok. 4,3 mln zł. Giżycki szpital otrzymał z samorządu wojewódzkiego ponad 3 mln zł na realizację inwestycji. Część środków pochodzi też od samorządów lokalnych.

Fot. Renata Szczepanik

- Bardzo się cieszę, że w Giżycku powstała nowoczesna i profesjonalnie wyposażona pracownia endoskopowa, a samorząd województwa mógł przeznaczyć 80 procent wartości inwestycji z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Zależy nam na tym, żeby wzmacniać służbę zdrowia w całym regionie. Dlatego też w ostatnim czasie podjęliśmy bardzo dużo decyzji o dofinansowaniu różnych działań w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia na Warmii i Mazurach.

Fot. Renata Szczepanik

Giżycki szpital od lat otrzymuje wsparcie również od samorządu powiatowego, który każdego roku przekazuje placówce kilka milionów na zakup sprzętu medycznego, niezbędne remonty i bieżące funkcjonowanie.

– Przekazaliśmy miastu fundusze na zadania z zakresu bezpieczeństwa ppoż i około jednego miliona na zakup sprzętu do pracowni endoskopowej – informuje Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki. – W ramach zawartego porozumienia z samorządem miejskim udzielamy szpitalowi wsparcia ze wskazaniem konkretnego celu. Każdego roku wspólnie z radnymi ustalamy, na jakie przedsięwzięcia zostaną przekazane środki z budżetu powiatowego. Większość dofinansowania dotyczy zakupu profesjonalnego wyposażenia i sprzętu medycznego. Ale nie tylko.

Fot. Renata Szczepanik

Dzięki finansowemu wparciu powiatu, a także innych samorządów lokalnych, giżycki szpital może się rozbudowywać, rozszerzać diagnostykę stając się nowoczesną placówką medyczną w regionie. Profesjonalna pracownia endoskopowa znacznie ułatwi dostęp do tego rodzaju usług medycznych pacjentom z Giżycka i Mazur.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5