Strażacy włączają się w akcję "Bezpieczne lodowiska"

2022-01-14 10:19:35 (ost. akt: 2022-01-14 10:20:43)

Autor zdjęcia: OSiR Węgorzewo

Giżyccy strażacy aktywnie włączają się w tegoroczne ferie zimowe i pomoc w organizacji lodowisk w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne lodowiska 2022".
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku włącza się w akcję, która ma na celu podniesienie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej – informuje st. kpt. Mateusz Pupek, zastępca komendanta PSP w Giżycku. - Za jej pośrednictwem zwracamy uwagę na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.

Zgodnie z założeniami akcji strażacy udzielą wsparcia w organizacji odkrytego lodowiska na terenie miasta czy powiatu na wniosek dyrektora szkoły czy zarządcy terenu.

- W naszym mieście funkcjonuje kryte całoroczne lodowisko, więc niezależnie od pogody można z niego korzystać – mówi komendant Pupek. - Jak dotąd nie mieliśmy zgłoszenia o pomoc przy organizacji lodowiska na świeżym powietrzu. Jesteśmy gotowi i otwarci do udzielenia takiego wsparcia. Jednak organizator lodowiska musi spełniać określone warunki.

Do prośby o pomoc w organizacji lodowiska należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu przez zgłaszającego– wyrównana nawierzchnia, usypane bandy z piasku, śniegu lub inne ograniczniki, barierki. Pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielić najbliższa jednostka ratowniczo-gaśnicza, w uzgodnionym terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator lodowiska.

- Najważniejszym przesłaniem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne lodowiska 2022 jest informacja, by nie wchodzić na jeziora. – dodaje st. kpt. Mateusz Pupek. - Należy unikać ślizgawek na akwenach. Lód jest zbyt słaby i może pęknąć nawet pod niewielkim ciężarem.
rs

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5