Stop Suszy! Budujmy oczka wodne, sadźmy drzewa

2021-11-26 08:49:18(ost. akt: 2021-11-26 08:55:01)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Niski stan wód na wielu mazurskich jeziorach i w rzekach budzi niepokój wśród mieszkańców. Można zapobiegać skutkom suszy. Mała retencja to proste sposoby na gromadzenie wody w okolicy. Pozwala nam zatrzymać lub spowolnić spływ wód, dbając przy tym o rozwój środowiska naturalnego.
Mała retencja to różnorodne działania, które przynoszą wymierne korzyści zarówno ludziom, jak i przyrodzie. Budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów, zadrzewianie, renaturyzacja małych rzek oraz ochrona terenów podmokłych to działania lokalne, które Wody Polskie realizują i wspierają. W połączeniu z inwestycjami z zakresu dużej retencji, są skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi.

- Nasze Gospodarstwo dba o utrzymanie i zachowanie krajowych zasobów wodnych – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku. - Realizujemy inwestycje, których celem jest ochrona przed suszą i powodzią. Wśród wielu skutecznych działań jakie podejmujemy jest retencja. Promujemy zatrzymywanie wody tam, gdzie ona spadła.

Mała retencja to duże korzyści dla środowiska. Połączenie różnego typu przedsięwzięć z zakresu dużej, małej i bioretencji, najskuteczniej zapobiega skutkom skrajnych zjawisk hydrologicznych. Ponadto zagospodarowania wód opadowych z zastosowaniem roślinności pozwala także na usuwanie przez organizmy żywe i roślinny zanieczyszczeń z wody. Mieszkańcy miast i wsi mogą aktywnie włączyć się do programu Stop suszy!

- W Wodach Polskich, w ramach programu Stop suszy! promujemy i realizujemy działania związane ze zwiększaniem retencji na wsi i w mieście, w lasach, na polach i na nieużytkach – dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. - Naszym zdaniem w każdym miejscu możemy zatrzymać wodę. A co jest szczególnie ważne, w miejscu gdzie ona spadła wraz z deszczem. Działając lokalnie, w ramach małej retencji, wspieramy ochronę zasobów wodnych w całymi kraju.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5