Ruch po zdrowie i dobrą formę po covidzie

2021-11-24 09:12:28 (ost. akt: 2021-11-24 12:22:42)

Autor zdjęcia: Kamil Nowik

Akademicki Związek Sportowy Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego Ośrodek w Wilkasach rozpoczyna jesienną edycję programów profilaktycznych dla mieszkańców gminy, miasta i powiatu giżyckiego. W ramach trzech programów z bezpłatnych zabiegów skorzysta 90 osób.
W trakcie realizacji programów profilaktycznych uczestnicy korzystają z bezpłatnych zabiegów fizjoterapeutycznych, zajęć na siłowni i spacerów nordic-walking. a także mają możliwość poznania składu swojego ciała. Nieodzownym elementem w tego typu programach jest konsultacja z fizjoterapeutą oraz konsultacja doradcy żywieniowego.

- Ponieważ mamy specyficzny okres związany ze stanem epidemii nie mogło zabraknąć programu dedykowanego specjalnie dla osób, które przebyły chorobę COVID-19 – informuje Marek Szlachta, dyrektor Akademickiego Związku Sportowego Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Ośrodka w Wilkasach. - Do tych osób skierowaliśmy zaproszenie do programu „Zapobieganie nadwadze i otyłości po przebyciu COVID-19 u osób zamieszkałych na terenie powiatu giżyckiego”.

A z jakimi dolegliwościami najczęściej mają do czynienia uczestnicy programów profilaktycznych realizowanych przez ośrodek w Wilkasach? Okazuje się, że są to głównie bóle stawów i kręgosłupa.

- Najczęstszymi dolegliwościami są problemy bólowe w obszarach stawowych, zwłaszcza kolanowych – mówi Kamil Nowik, kierownik Centrum Rehabilitacji & SPA AZS Wilkasy. - U wielu osób jest to związane z nadmierną masą ciała, ale są również bardziej skomplikowane przypadki. Widać też zmiany zwyrodnieniowe w zakresie kręgosłupa, a to związane jest z siedzącym trybem pracy u niektórych pacjentów.

Zdrowe życie, dobra forma to nie tylko aktywność fizyczna, ale też odpowiednie odżywianie się. Uczestnicy programu najczęściej popełniali podstawowe błędy żywieniowe.

- Fast food-y i podjadanie, to największa bolączka obecnych czasów – dodaje Kamil Nowik. - Niestety osoby pracujące intensywnie zapominają o konieczności regularnego odżywiania się.

Jak wynika z obserwacji realizatorów projektów profilaktycznych, kondycja uczestników programu też nie jest najlepsza.

- Większość osób zmaga się z nadwagą lub otyłością – mówi Marek Szlachta, dyrektor AZS Wilkasy. - Niestety można zauważyć, że ta „choroba cywilizacyjna” coraz bardziej dotyka naszych mieszkańców. Wszystkiemu winny jest brak ruchu i pośpiech z pracy do domu itp. Przemieszczamy się zbyt często samochodami, a to powoduje brak naturalnego ruchu. Mnie martwi też niska frekwencja na zajęciach z nordic walkingu oferowana przez nas. A to jedna z prostszych form dbania o kondycję.

Efekty realizowanych przez ośrodek w Wilkasach przedsięwzięć potwierdzają się, że aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie to podstawa zachowania zdrowia. Oto kilka podstawowych rad, jak nie dać się lenistwu i nadwadze.

- Nie ma idealnego wzorca na zdrowe życie – twierdzi Marek Szlachta, dyrektor AZS COSA w Wilkasach. - Każdy musi odnaleźć swoją ulubiona formę ruchu. Dla wielu osób będzie to zwykły spacer. Warto zauważyć, że większość telefonów komórkowych jest wyposażonych w krokomierz. Sprawdzajmy, ile dziennie przeszliśmy, a jeśli ta liczba nie przekracza 10.000 kroków, to pójdźmy na spacer, choćby 15-minutowy. Wiele osób uprawia bieganie, ale w czasie zimy jest sport dla osób wytrwałych. Osobiście polecam też rekreacyjne pływanie. Mamy dostępne baseny w Parku Wodnym w Wilkasach czy Medyk w Giżycku. Może warto, szczególnie w okresie zimowym wybrać się na taki obiekt, choć raz w tygodniu. I póki śnieg nie leży na chodnikach i ścieżkach rowerowych warto wybrać rower. Ja szczególnie lubię trasę z Wilkas w kierunku Giżycka wzdłuż ulicy Świętego Brunona.

Tegoroczna edycja zajęć była możliwa dzięki wsparciu gminy, miasta i powiatu giżyckiego.
Renata Szczepanik

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5