Największy potencjał regionu to przedsiębiorcy i mieszkańcy

2021-11-21 08:55:04 (ost. akt: 2021-11-22 08:57:29)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Potencjał gospodarczy regionu Warmii i Mazur i rola samorządów w jego budowaniu to podstawa rozwoju. Elementy atrakcyjności inwestycyjnej województwa to infrastruktura, ludzie, firmy.
Transformacja cyfrowa i energetyczna, zielona energia to są wyzwania, które przed nami stoją i które związane są ze zdobywaniem przyszłości. Jednym z podstawowych elementów jest program inwestycji strategicznych. Są to środki finansowe, które bezpośrednio trafią do małych i średnich firm, między innymi na projekty, które wiążą się z wyrównywaniem szans pomiędzy regionami. O rozwoju gospodarczym regionu dyskutowano podczas V Kongresu Przyszłości w Olsztynie.

Powinniśmy przede wszystkim dbać o infrastrukturę drogową i kolejową, ponieważ przy tych trasach powstaną centra logistyczne i nowe miejsca pracy, co już można zaobserwować – mówił Zbigniew Ziejewski, poseł z regionu Warmii i Mazur. - Priorytet to budowa drogi S16. Trzeba połączyć województwo warmińsko - mazurskie z autostradą A1. Musimy budować nowe trakcje kolejowe. Chciałbym dojechać pendolino z Warszawy do Olsztyna. Połączmy koleją lotnisko Warmia i Mazury. W modernizacji dróg kolejowych i drogowych są bardzo ważne inteligentne specjalizacje. Chodzi głównie o ekonomię wody, produkcję zdrowej wysokiej jakości żywności. Warmia i Mazury produkują bardzo dobrą i zdrową wołowinę, o którą biją się wszystkie restauracje w stolicy. Musimy rozwijać przemysł drzewny i meblarski. Nasze województwo stoi przemysłem meblarskim. Dlatego musimy zadbać o tę część gospodarki w regionie.

Zdaniem parlamentarzystów i samorządowców z regionu Warmii i Mazur przedsiębiorcy powinni intensywnie rozwijać branżę logistyczną, jako jednego z priorytetów działalności gospodarczej.

- Bardzo ważny jest kapitał ludzki i rozwój zawodowy, w który powinniśmy inwestować – dodał poseł Zbigniew Ziejewski. - By wdrożyć wszystkie innowacyjne projekty, musimy mieć wykwalifikowaną kadrę i specjalistów Warto zastanowić się nad utworzeniem kierunku politechniki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jeżeli mówimy o inteligentnej gospodarce, to musimy myśleć o kapitale ludzkim. To jest nasza przyszłość.

Podczas pierwszego Kongresu Przyszłości została zauważona potrzeba zwrócenia szczególnej uwagi na rozwój automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Od tego czasu temat ten jest rozwijany, czego rezultatem może być powstanie nowej inteligentnej specjalizacji w regionie.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5