Aktywni seniorzy powrócili na uniwersytet - Giżycko

Aktywni seniorzy powrócili na uniwersytet

2021-11-01 15:42:46(ost. akt: 2021-11-01 15:51:55)

Autor zdjęcia: arch. GUTW

Ćwiczenia z energią, ciałem i umysłem, zajęcia artystyczne, rekreacyjne i edukacyjne, a wszystko to dla zdrowia, urody i przyjemności. Giżyccy seniorzy powrócili na zajęcia uniwersytetu trzeciego wieku.
Od 11 października giżyccy seniorzy biorą udział w zajęciach Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rok akademicki 2021/22 zainaugurowano w formie online, ale aktualnie wszystkie zajęcia prowadzone są stacjonarnie. Chętnych nie brakuje. Bogata oferta przedsięwzięć przyciąga wielu seniorów, w chwili obecnej jest ich 230, a wśród nich wielu nowych członków. Nie wszyscy słuchacze wrócili na uniwersytet po kilkumiesięcznej przerwie.

- To była bardzo długa i trudna dla nas przerwa spowodowana pandemią – informuje Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, szefowa Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Nie wszyscy nasi seniorzy powrócili na studia. Część osób jest na „urlopach dziekańskich” ze względu na stan zdrowia. Niektórzy nadal obawiają się kontaktów z innymi ze względów epidemicznych, a część po prostu z różnych powodów wybrała pobyt w domu. Oczywiście zachęcamy seniorów do wszelkiego typu aktywności, tym bardziej, że w tym roku można też skorzystać z bezpłatnego dowozu na zajęcia w ramach usługi „door - to – door”.

Fot. arch. GUTW

Studenci GUTW mają w czym wybierać, ponieważ przygotowano im bogatą ofertę wykładów i zajęć tematycznych. Słuchacze mają do dyspozycji zajęcia z języków obcych, jak rosyjski i angielski, sztuki piękne, rękodzieło, szachy i brydż, piosenkę biesiadną, kąpiele leśne, hortiterapię, zajęcia teatralne, nordic walking, gimnastykę z elementami aikido, zajęcia ruchowe, jogę, qigong czyli zajęcia z energią, boccię, zajęcia na basenie, zespół Belcanto, zespół taneczny. Od niedawna seniorzy aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu programów radiowych oraz w pracach redakcji internetowego radia SoVo. Natomiast od listopada na GUTW rozpoczną się warsztaty psychologiczne, zajęcia z tańca towarzyskiego, literatury i filmu, sztuki, a także warsztaty artystyczne z makramy.

- Studenci aktywnie uczestniczą w zajęciach, ale także chętnie przychodzą na ogólne wykłady - informuje Ewa Ostrowska. - Pierwszy poświęcony był terapeutycznej roli spotkań z ptakami na osobistym przykładzie lokalnego przyrodnika Krzysztofa Pawlukojcia, drugi Internetowi dla rozrywki i rozwijania relacji. Wzięli także udział w warsztatach wokalnych z Moniką Wierzbicką, które zakończyły się odśpiewaniem pieśni mazurskiej.

Fot. arch. GUTW

Studenci GUTW nie tylko się uczą, ale także bawią – już na początku listopada Rada Słuchaczy organizuje wyjazd do Augustowa połączony z zabawą integracyjną. Kolejne wydarzenie to uroczystości z okazji Święta Niepodległości, na które zapraszają mieszkańców Giżycka i wszystkich chętnych 10 listopada na godz. 13.00 do Giżyckiego Centrum Kultury.

Fot. arch. GUTW

Giżycki uniwersytet dla seniorów działa w ramach Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Organizacją studiów zajmują się Ewa Ostrowska – dyrektor i Anna Danilewicz – koordynator. GUTW ma też ciała doradcze jakim, jest Rada Programowa i Rada Słuchaczy, zaś patronuje mu burmistrz miasta.
Renata Szczepanik


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B