Kapsuła czasu z wizją świata za sto lat

2021-08-02 14:52:29(ost. akt: 2021-08-02 15:02:47)
Kapsuła czasu w Giżycku

Kapsuła czasu w Giżycku

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Kapsuła czasu to rzeźba ze złotą kopułą, stworzona przez krakowskiego artystę, Aleksandra Rokosza. Projekt inspirowany jest hejnalicą Kościoła Mariackiego. Odsłonięcie rzeźby odbyło się w piątek, 30 lipca na Pasażu Portowym w Giżycku.
Mobilna kapsuła czasu to multimedialna rzeźba, której „serce” stanowi magazyn dla prac przedstawiających wizje świata dalekiej przyszłości.

Kapsuła czasu w Giżycku
Fot. Renata Szczepanik
Kapsuła czasu w Giżycku

– Kapsuła będzie miała w sobie pomysły, jak giżycczanie widzą przyszłość swojego miasta, żeglarskiej stolicy Polski za sto lat – mówił Cezary Piórkowski, zastępca burmistrza Giżycka podczas symbolicznego odsłonięcia kapsuły czasu w mieście. – Poprosimy o nie mieszkańców, uczniów giżyckich szkół, ale też miłośników Giżycka. Kapsuła będzie zawierała wizje złożone w formie elektronicznej, jak i papierowej, dokumentację pomysłów literackich, szkiców, obrazów, wszystkich kulturotwórczych działań.

Celem istnienia kapsuły jest przeniesienie w czasie współczesnej myśli – wyobrażenia rzeczywistości, z którą przyjdzie się mierzyć następnym pokoleniom. Tym samym, świat jutra z dzisiejszej perspektywy stanie się mostem łączącym przyszłość z teraźniejszością.

Kapsuła czasu w Giżycku
Fot. Renata Szczepanik
Kapsuła czasu w Giżycku

– Nie pytamy się, jaki świat będzie za sto lat, ale jaki chcielibyśmy, by był i jaki sposób chcemy go wykreować – mówił Wiesław Cholewa, prezes Fundacji IDEANOVA. – W środku kapsuły znajduje się serce. Do metalowej skrzyni zbieramy wizje przyszłości. Mamy już około pięciu tysięcy prac plastycznych, literackich. Serce kapsuły czasu może pomieścić dwadzieścia tysięcy prac. Po zakończeniu projektu, zostaną one na stałe zaplombowane w kapsule czasu.

Wizje i pomysły, które znajdą się w kapsule czasu, będą również dostępne w formie multimedialnej na stronie internetowej fundacji. W Giżycku kapsułę czasu będzie można oglądać do 30 września.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5