Przemoc domowa to przestępstwo

2021-07-27 19:28:57(ost. akt: 2021-07-27 16:33:11)
Niebieska karta

Niebieska karta

Autor zdjęcia: policja

Przeprowadzona przez giżyckich policjantów kolejna interwencja domowa zakończyła się zatrzymaniem sprawcy psychicznego i fizycznego znęcania się nad osobą najbliższą. Domowy oprawca trafili pod policyjny dozór i ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia lokalu.
Regulacje prawne mające chronić ofiary domowej przemocy, pozwalają na coraz dotkliwsze konsekwencje wobec sprawców domowego piekła. Przekonał się o tym kolejny mieszkaniec Giżycka, dla którego na porządku dziennym było wszczynanie awantur, poniżanie, wyzwiska i groźby wobec swojej partnerki. Nie szczędzili też kobiecie agresji fizycznej.

Interwencja miała miejsce 21 lipca. Informację o awanturze w jednym z mieszkań na terenie Giżycka policjanci otrzymali po godzinie 15:00. Na miejscu zatrzymany został 63-letni mężczyzna. Jak ustalili śledczy, piekło w tym domu trwało już od kilku lat.

Sprawca przemocy domowej w trakcie zatrzymania był nietrzeźwy. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty: psychicznego i fizycznego znęcania się nad osobą najbliższą. Na wniosek giżyckich policjantów, decyzją prokuratora, mężczyzna został objęty dozorem Policji. Ma też zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia lokalu. Za przestępstwo znęcania się kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.

POLICJA APELUJE!

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, niestety czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogła sobie poradzić, nie mając pomocy z zewnątrz.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jeżeli nie znasz jeszcze swojego dzielnicowego i nie posiadasz jego danych kontaktowych, to informacje te znajdziesz w zakładce DZIELNICOWY na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Giżycku lub w aplikacji MOJA KOMENDA, którą można pobrać na telefon komórkowy. Aby skutecznie przeciwstawić się się agresji, należy przede wszystkim przełamać strach i pozwolić sobie pomóc.
Żródło: KPP Giżycko

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5