Bój o twierdzę czyli Operacja Boyen 2021

2021-07-15 11:06:14 (ost. akt: 2021-07-16 07:39:58)
Inscenizacja walk na moście obrotowym w Giżycku

Inscenizacja walk na moście obrotowym w Giżycku

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Tegoroczna operacja Boyen w Giżycku rozpoczyna się 29 lipca i potrwa do 1 sierpnia.
W tych dniach całe miasto oraz wszystkie obiekty fortyfikacji: dziedziniec, donżon, stajnia z wozownią, warsztat zbrojmistrza, majdan, fosa opanowane zostaną przez grupy rekonstrukcyjne, ludowych artystów, fanów militariów wojskowych, miłośników XIX-wiecznego obiektu. Na kilka dni twierdza Boyen cofnie się w czasie.

Fot. SK/ZO

– Operacja Boyen to przede wszystkim defilada historyczna ulicami miasta, która wyruszy z pasażu do twierdzy w piątek około godz. 17.00 – informuje Marta Dąbrowska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury. – Natomiast głównym punktem programu jest inscenizacja historyczna na terenie fortyfikacji. Publiczność obejrzy Bój o twierdzę Boyen z okresu Wielkiej Wojny. Na widowisko z komentarzem giżyckiego historyka dr. Roberta Kempy zapraszamy w sobotę o godz. 17.00.

Fot. Sławomir Kędzierski

Operacja Boyen to również giełda militariów. Giżyckie Centrum Kultury i twierdza Boyen zapraszają wystawców, producentów, rzemieślników, kolekcjonerów, właścicieli militariów i antyków do udziału w trzeciej edycji Giełdy Militariów i Antyków w Twierdzy Boyen.

– Zachęcamy do udziału w giełdzie, na której każdy z rekonstruktorów i pasjonatów historii znajdzie coś dla siebie – mówi Marta Dąbrowska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury. –
Powiększająca się z roku na rok frekwencja osób odwiedzających Operację Boyen usatysfakcjonuje każdego uczestnika wydarzenia.

Fot. Zuzanna Ołdakowska

Jednym z ważniejszych punktów imprezy jest jarmark z regionalnymi potrawami, dioramami historycznymi oraz rękodziełem, który każdego roku przyciąga tłumy zainteresowanych. Specjalnie na to wydarzenie organizatorzy przygotowali 60 miejsc dla wystawców, które znajdują się na głównym dziedzińcu fortyfikacji. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty rękodzielnicze dla najmłodszych. Nieodzownym elementem wydarzenia jest grochówka z kuchni polowej.

Rozpoczęła się Operacja Boyen 2017 w Giżycku
Fot. Archiwum GG
Rozpoczęła się Operacja Boyen 2017 w Giżycku

– Zaplanowaliśmy Otwarte Mistrzostwa w Gotowaniu Grochówki w Kuchniach Polowych, które odbędą się podczas tegorocznej edycji Operacji Boyen – dodaje Marta Dąbrowska. – Członkami jury tegorocznej edycji konkursu Mistrzostw Polowych będą: Ola Juszkiewicz, zwyciężczyni 9 edycji MasterChef, Magdalena Siedlecka, uczestniczka programu Bake Off – Ale Ciacho,
Dariusz Baryga Kucharz, szef kuchni jednej z mazurskich restauracji oraz Jacek Żydok, uczestnik 9 edycji MasterChef.

Fot. SK/ZO

Ponadto podczas tegorocznej Operacji Boyen odbędzie się pokaz wyszkolenia i wyposażenia wojska przygotowany przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną, gry i zabawy oraz inne atrakcje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez klub brygady, koncert zespołu Small Band oraz zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem.
Renata Szczepanik2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5