Wodna policja w akcji

2021-06-21 15:20:25 (ost. akt: 2021-06-21 15:32:51)
Wodna policja na Kanale Łuczańskim

Wodna policja na Kanale Łuczańskim

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Pracowity weekend mieli giżyccy policjanci z wodnego patrolu. Kontrolowali i ukarali sterników na jeziorach Bocznym i Żywy oraz na kanale Łuczańskim
Rolą i zadaniem policyjnego wodniaka jest czuwanie nad bezpieczeństwem osób wypoczywających na wodzie i terenach przywodnych. Policjanci skupiają swoją uwagę przede wszystkim na bezpiecznym poruszaniu się po akwenie i stosowaniu się do znaków, nakazów i zakazów, a także kładą duży nacisk na trzeźwość sterników.

Podczas minionego weekendu (19 i 20.06.2021r.) policyjni wodniacy interweniowali wobec sterników, którzy nie stosowali się do przepisów obowiązujących na szklaku wodnym. Na jeziorze Bocznym policjanci zauważyli łódź motorową, która przepłynęła obok ich policyjnej łodzi z dużą prędkością, wytwarzając przy tym fale. Na szlaku było oznakowanie dotyczące ograniczenia prędkości oraz zakazu wytwarzania fal. Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli, podczas sprawdzania obowiązkowego wyposażenia okazało się, że sternik nie posiadał kamizelek ratunkowych, koła ratunkowego. Ponadto nie posiadał przy sobie dokumentów uprawniających do prowadzenia łodzi. Sternik był trzeźwy. Za powyższe wykroczenia policjanci nałożyli mandaty karne. Mężczyzna skorzystał z przysługującego mu prawa odmowy przyjęcia mandatu. Teraz sprawą zajmą się policjanci prowadzący postępowania – zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Również na jeziorze Bocznym policyjni wodniacy zatrzymali do kontroli mężczyznę, który pływał skuterem nie stosując się do znaków żeglugowych. U 52-latka policjanci sprawdzili stan trzeźwość, wynik wskazał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie (stan po użyciu alkoholu). Za niestosowanie się do znaków żeglugowych sternik otrzymał mandat, który przyjął. Mężczyzna zakończył pływanie na wodzie, a skuter policjanci przekazali trzeźwej osobie.

Inny ze sterników postanowił popływać łodzią z napędem silnika spalinowego po jeziorze Żywy, gdzie obowiązuje strefa ciszy. Zgłaszający poinformował, że wielokrotnie mężczyźnie zwracał uwagę aby stosował się do obowiązujących przepisów. Sternik odpowiedział, że może pływać i będzie dalej pływał. Policjanci ustalili dane sternika i zabezpieczyli materiał dowodowy. Teraz policjanci prowadzący postępowania wyjaśnią szczegółowo całą sytuację.

Jeszcze inne zgłoszenie dotyczyło sternika, który z dwójką dzieci pływał skuterem przy wejściu do kanału. Policjanci potwierdzili zgłoszenie. Mieszkaniec Warszawy nie kwestionował tego, że popełnił wykroczenie i naruszył bezpieczną strefę i naruszył zakaz. Otrzymał mandat karny, który przyjął.
źródło: KPP Giżycko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5