Elektrycznego busa testuje GZK Bystry

2021-06-18 09:20:45 (ost. akt: 2021-06-21 14:03:18)

Autor zdjęcia: arch.Gmina Giżycko

Przez kilka najbliższych dni na trasie Bystry — Wilkasy będzie jeździł elektryczny autobus. Ten ekologiczny testuje pojazd gmina Giżycko.
Gminny Zakład Komunalny w Bystrym podpisał umowę na testy autobusu elektrycznego. Nowy bus dla 65 pasażerów będzie testowany przez tydzień. Zdaniem pracowników GZK koszt eksploatacji takiego pojazdu jest tańszy od spalinowego nawet o około 50 proc. Na baterii bez ładowania może przejechać około 130 kilometrów. Bus posiada własną ładowarkę.

Fot. arch.Gmina Giżycko

— Przygotowujemy się do zakupu trzech elektrycznych autobusów, na które staramy się o dofinansowanie w wysokości około 7,1 mln wraz z niezbędnym sprzętem — informuje Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko. – Obecnie testujemy jednego elektrycznego busa, poznajemy jego obsługę, sprawdzamy w praktyce, jak się sprawuje na trasie. Testy potrwają kilka dni. Jest to bus polskiej firmy.

Ma być taniej i ekologiczniej. Nie wiadomo jeszcze, czy wróci bezpłatny przejazd, jak bywało jeszcze kilka lat temu. Miasto i gmina wspólnie realizują i współfinansują transport komunikacji miejsko-gminnej.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5