Przywileje i uprawnienia krwiodawców

2021-06-11 15:51:19 (ost. akt: 2021-06-14 11:10:57)
Nasi krwiodawcy, jak zwykle, nie zawiedli...

Nasi krwiodawcy, jak zwykle, nie zawiedli...

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Korzysta z przywilejów i uprawnień. W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.
W Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można oddawać zarówno krew jak i jej poszczególne składniki. Krew pełną pobiera się metodą konwencjonalną, czyli jednorazowo pobiera się około 450 ml krwi pełnej. Zawiera ona wszystkie składniki krwi: krwinki czerwone, płytkowe, białe i osocze.

Natomiast składniki krwi wyodrębnia się z krwi dawcy. Obecnie dąży się do uzyskiwania jak największej liczby składników krwi i produktów krwiopochodnych, które w takiej formie mogą pomóc co najmniej kilku osobom. Przykłada się również dużą wagę do pobierania od dawcy jednego określonego składnika, na który w danym czasie jest zapotrzebowanie.

– Okazało się, że mam bardzo dużo dobrych płytek krwi i mogę pomóc nie jednej, ale wielu osobom – mówi Ewa Radecka, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi z Kętrzyna. – Poinformowała mnie o tym lekarka po wstępnym badaniu, czy nadaję się na dawcę. Dlatego za każdym razem z mojej krwi wyodrębniano płytki. Dziś mam na koncie blisko dwadzieścia litrów oddanej krwi, złotą odznakę Zasłużonego Dawcy i legitymację, dzięki czemu korzystam z wielu profitów. Między innymi bezpłatnie jeżdżę komunikacją miejską prawie w całej Polsce, chyba poza Wielkopolską, gdzie honorowi dawcy ponoszą symboliczne opłaty. Ponadto w ciągu siedmiu dni, co jest dla mnie w tej chwili najważniejsze ze względu na stan zdrowia, mam wyznaczany termin wizyty u lekarzy specjalistów. Ponadto taniej płacę w aptece za niektóre leki, a część lekarstw jest bezpłatna. No i oczywiście, o czym wszyscy chyba wiedzą, jako honorowy dawca korzystam z dnia wolnego w związku z oddaniem krwi, a w ramach regeneracji otrzymuję pyszne czekolady.

Krwiodawca może też uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, kartę identyfikacyjną grupy krwi tzw. KrewKartę, zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi, ulgę podatkową z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Natomiast Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują m.in. zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”.
rs


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5