Dość podrzucania śmieci po turystach!

2021-06-09 09:28:48 (ost. akt: 2021-06-09 09:49:13)

Autor zdjęcia: Jolanta Futera

Cóż zastajemy po długim weekendzie i turystach na polach namiotowych, plażach, skwerach, w portach, lasach? Śmieci, a raczej góry śmieci. Jak ludziom nie szkoda, niszczyć te resztki przyrody, jak mało mają wyobraźni – zastanawiają się mieszkańcy Mazur.
Ostatni długi weekend pokazał, jak bardzo turyści zainteresowani są wypoczynkiem na Mazurach. I nie tylko na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ale także poza nim. Ciszę i spokój na łonie natury odnajdują między innymi nad jez. Gołdopiwo w gminie Kruklanki. Wakacje zapowiadają się więc fantastycznie. Jednak wraz ze wzrostem turystyki, wzrasta ilość odpadów. I choć przed każdym sezonem dostawiane są dodatkowe pojemniki na śmieci, to ciągle jest ich zbyt mało, ponieważ do publicznych koszy wyrzucane są śmieci z prywatnych kwater.

Fot. Bartłomiej Kłoczko

Jednego dnia zebraliśmy śmieci ze wszystkich koszy publicznych, a następnego znowu pojawiło się pełno śmieci z domków letniskowych, kwater i innych miejsc noclegowych – mówi Bartłomiej Kłoczko, wójt Kruklanek. – Obowiązkiem każdego jest płacić za swoje śmieci i oddawać je do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, a nie podrzucać innym i generować koszty gminie, a tym samym innym mieszkańcom. Dość tego. Nie będzie litości dla osób nie oddających w sposób prawidłowy swoich śmieci. To jest absurd, że ludzie wynajmujący domki letniskowe i kwatery płacą mniejsze podatki, nie płacą opłaty miejscowej, zarabiają na wynajmie i jeszcze podrzucają śmieci innym. To są rzeczy do sprawdzenia, między innymi poprzez ogłoszenia w internecie czy faktyczne zużycie wody. Nie pozwolę zaśmiecać nam gminy. W tym tygodniu kieruję prośbę do Mazurskiego Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami o kontrolę nieruchomości.

Jak zapowiada wójt Kłoczko, w tym roku odbędą się planowe kontrole w poszczególnych miejscowościach. Ponadto dodatkowo tworzony jest wykaz nieruchomości do zweryfikowania deklaracji i wnoszonych opłat przez ich właścicieli. Ponadto wójt planuje monitoring gminy poprzez zamontowanie kilku fotopułapek.

Fot. Bartłomiej Kłoczko

– Chociaż jesteśmy poza szlakiem turystycznym, to spodziewamy się jeszcze więcej turystów, niż odwiedziło nas w poprzednim sezonie – dodaje Bartłomiej Kłoczko. – Jesteśmy piękną gminą o wyjątkowych walorach turystycznych. Jednak przede wszystkim stawiamy na czystość i porządek.

Pomimo faktu, że służby komunalne czy pracownicy nadleśnictw na bieżąco sprzątają zarządzane przez siebie tereny, a szczególnie plaże, parkingi leśne, pola namiotowe, parki i inne tereny rekreacyjne, problem z odpadami nie jest rozwiązany, wręcz narasta. Zdaniem strażników ochrony przyrody, wciąż brak jest odpowiedniej świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Fot. Jolanta Futera

– Upomnienia skutkują, ale czy tak powinno być, że trzeba zwracać uwagę czy karać – zastanawia się major Jolanta Futera z Komendy Powiatowej Straży Ochrony Przyrody w Giżycku. – Nie na tym to polega. Brak wychowania, świadomości ekologicznej, kultury odczujemy nie tylko my, ale i dalsze pokolenia. Problemem jest również brak kontenerów na śmieci w tak długie weekendy jak miniony, przed sezonem wakacyjnym. Pocieszające jest, że wśród tych gór śmieci znalazły się miejsca zadbane, czyste, wysprzątane, worki ze śmieciami zabezpieczone przed ciekawskimi zwierzętami. Tak powinny wyglądać wszystkie dostępne dla turystów miejsca. Co tydzień na dzikiej plaży w Giżycku, spotykam dwie dzielne panie, które sprzątają plażę bezinteresownie.

Od lat mieszkańcy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich sprzątają po swoich gościach i turystach i to nie tylko w sezonie letnim. Akcja sprzątania Mazur trwa nieprzerwanie przez cały rok. Mazury Cud Natury!
Renata SzczepanikKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zenon #3068349 10 cze 2021 09:23

    Najprostsze rozwiązania są najlepsze - najlepiej zlikwidować kosze publiczne.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. mentor #3068278 9 cze 2021 12:22

    Problem dotyczy nie tylko Kruklanek. Ale tylko wójt Kruklanek chce z tym zrobić porządek. Tysiące ludzi odwiedza Mazury. Większość korzysta z kwater prywatnych których właściciele / nie wszyscy/ nie płacą należycie za śmieci. Nie rozumiem tego, przecież można wliczyć wywóz śmieci w koszty wynajmu kwatery. A może naliczają, ale kasa zostaje. A śmieci na koszt mieszkańców są wywożone. To samo jest w dużych "akademickich" miastach - tysiące wynajmowanych mieszkań bez opłacania wywozu śmieci. Można z tym porządek zrobić, tylko trzeba chcieć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5