Wieża widokowa na wzgórzu do poprawki

2021-06-08 15:01:07 (ost. akt: 2021-06-08 15:23:52)
wieża widokowa, wzgórze św. Brunona, Giżycko

wieża widokowa, wzgórze św. Brunona, Giżycko

Autor zdjęcia: Arch. GG

Mazurska Pętla Rowerowa to ponad 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Szlak wiedzie przez tereny cenne przyrodniczo, unikatowe ze względu na jeden z najdłuższych systemów jezior i kanałów. Nieodłącznym elementem są wieże widokowe, które wzbudzają wiele kontrowersji.
I Etap Mazurskiej Pętli Rowerowej jest realizowany w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie z samorządami i nadleśnictwami z terenu od Węgorzewa po Mrągowo aż do Pisza. Na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej przygotowywane są specjalne Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), wyposażone w wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz teren przystosowany do wypoczynku. Na szlaku pojawią się również tablice informujące o lokalnych atrakcjach, wydarzeniach czy miejscach cennych przyrodniczo. Dodatkowo szlak uatrakcyjni 9 wież widokowych, z których będzie można podziwiać panoramę Mazur. Jedna z takich wież stanęła na wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Zdaniem wielu mieszkańców i turystów punkt widokowy nie wygląda zachęcająco.

– Ta wieża już jest skończona? – zastanawiają się nasi Czytelnicy. – Bo jeśli tak, to osobę, która wymyśliła ową wieżę widokową powinno się pociągnąć do odpowiedzialności za marnotrawienie publicznych pieniędzy. Czy w rejonie Giżycka jest monopolista od budowy tych żelaznych wież? Identyczna konstrukcyjnie tyle że wyższa jest w Mamerkach. Nie można zrobić czegoś gustowniejszego? Wszystkie wieże na trasie pętli są identyczne. Ten obiekt przypomina raczej rusztowanie niż wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę Mazur. Na wzgórzu w pobliżu lasu mogłaby powstać przynajmniej jakaś budowla, niekoniecznie metalowa, która nie zakłóci wizerunku tego miejsca.

Odkąd wieża pojawiła się na wzgórzu (kilka miesięcy temu) nie jest dostępna dla turystów. Okazuje się, że giżycki punkt widokowy na wzgórzu nie został oddany do użytku i zostanie wkrótce rozbudowany.

– Budowa nie jest ukończona – informuje Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. – Wieża wymagała przeprojektowania, jest już nowe pozwolenie na budowę i niebawem będzie ogłoszony przetarg na dokończenie. Wieża będzie podwyższona do wysokości ponad 20 metrów.

Na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej pojawi się jeszcze kilka podobnych punktów widokowych w miejscowościach: Marcinowa Wola, Nowe Guty, Krzyże, Probark, Mrągowo, Kal, Węgorzewo. A cały etap budowy pętli zakłada wykonanie 50 km ścieżek rowerowych, remonty 16 km istniejących dróg, oznakowanie 250 km dróg gminnych, powiatowych oraz leśnych, a także budowę 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów w miejscowościach: Świdry, Wilkasy, Bogacko, Giżycko, Kleszczewo, Okartowo, Kwik, Wiartel, Karwica, Ruciane-Nida, Mikołajki, Probark, Mrągowo, Ryn, Trygort, Ogonki, Pozezdrze.
Mazurska Pętla Rowerowa to wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin i powiatów należących do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior. Realizacja inwestycji potrwa do 2023 roku, ale już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.
Renata Szczepanik

RAMKA
Przebieg Mazurskiej Pętli Rowerowej:
Przystań/Mamerki – Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze
Sterławki Małe – Doba – Radzieje –Perkunowo – Giżycko – Wilkasy – Bogaczewo – Kanał Kula – Rydzewo – Marcinowa Wola
Cierzpięty – Okartowo – Karwik – Pisz – Wiartel – Karwica – Krzyże – Ruciane-Nida – Iznota
Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka –Notyst– Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Orło

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MG #3068217 8 cze 2021 22:06

    Bardzo interesujące są te trasy rowerowe. Szczególnie ciekawie zapowiada się odcinek Radzieje - Perkunowo - Giżycko. Przy okazji miałbym pytanie: mamy w Giżycku i okolicach szlaki do turystyki pieszej? Odpowie mi ktoś?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5