To zaszczyt pomagać innym

2021-05-12 08:18:44 (ost. akt: 2021-05-12 12:33:00)

Autor zdjęcia: arch. OSP Marcinowa Wola

Zespół OSP MARCINOWA WOLA w gminie Miłki zajął I miejsce w powiecie giżyckim w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna 2021.
Trzynastu druhów i szef to aktywna ekipa OSP w Marcinowej Woli, gotowa do akcji na każdy sygnał syreny. Członków OSP jest ponad trzydziestu, a w setkach można policzyć osoby, którym od lat pomagają strażacy ochotnicy z Marcinowej Woli. Działają w OSP nie dla prestiżu czy pieniędzy, ale z zamiłowania.

– To pasja, którą spełniam od trzydziestu lat – mówi Adam Kurpiel Naczelnik OSP Marcinowa Wola. – Wyjeżdża się do zdarzenia i nigdy nie wiadomo, co się zastanie na miejscu. Zawsze staramy się zrobić dobre rozpoznanie i reagujemy. Uczestniczymy w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Najwięcej zdarzeń w okresie wiosennym spowodowanych jest wypalaniem traw na okolicznych łąkach i pastwiskach. Wyjeżdżamy do wypadków drogowych, zabezpieczamy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, usuwamy powalone drzewa na drogach, pomagamy sąsiadom w lokalnych zdarzeniach między innymi przy kominach, pszczołach, usuwaniu gniazd szerszeni. Pomagamy sąsiadom, bo to nasza misja i tak trzeba. Strażacy ochotnicy wyjeżdżają na akcje z chęci niesienia pomocy innym.

Ostatnio druhowie z OSP w Marcinowej Woli aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciach związanych z pandemią.

– Na co dzień współpracujemy z sołtysami, samorządem, panią wójt gminy Miłki – dodaje naczelnik Kurpiel. – Często wspólnie realizujemy różne przedsięwzięcia. Dlatego włączyliśmy się też w akcję społeczną związaną z Covid-19. Odwiedzaliśmy wszystkich mieszkańców i dostarczaliśmy im ulotki dotyczące koronawirusa i szczepień. Dzięki takim działaniom mamy bezpośredni kontakt z mieszkańcami i wiemy, kto jakiej pomocy potrzebuje. Możemy pomóc też starszym i samotnym sąsiadom. To zaszczyt pomagać innym.

Druhowie z Marcinowej Woli na co dzień współpracują też z jednostkami OSP w całym powiecie giżyckim oraz komendą Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku.

– Zarówno komenda PSP, jak i koledzy druhowie z sąsiednich jednostek OSP nieustannie nas wspierają sprzętowo i szkoleniowo, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje naczelnik Adam Krupiel. – Najczęściej współpracujemy z OSP w Miłkach. Wspólnie działamy przy wielu akcjach.

W powiecie giżyckim większość jednostek ochotniczych straży pożarnych jest ujęta w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Poza systemem KSRG są ochotnicze straże w Rydzewie i Marcinowej Woli. Co to oznacza dla druhów i jednostki?

– Włączenie jednostki do systemu uwarunkowane jest osiągnięciem wymaganych standardów wyposażenia i wyszkolenia – wyjaśnia Adam Kurpiel. – Do systemu może być włączona jednostka, której ratownicy są wyszkoleni na poziomie pozwalającym na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych. Ponadto wymagane są dodatkowe uprawnienia, kursy, badania. W naszej jednostce wszyscy druhowie posiadają podstawowe wyszkolenie. Mamy dwóch druhów z uprawnieniami ratownika medycznego i jeden samochód. Nasz mercedes to doskonały wóz i dobrze sprawdza się w akcjach. Pamiętam, jak zaczynaliśmy od żuka. I też daliśmy radę.

Wszyscy druhowie OSP w Marcinowej Woli pracują zawodowo, ale jak twierdzi naczelnik jednostki, reagują na każdy alarm i gotowi są na wezwanie syreny i zawsze można na nich liczyć.
Renata Szczepanik


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5