Nieczystości z jachtów przyjmie toi toi czy jezioro?

2021-05-01 10:09:39 (ost. akt: 2021-05-01 10:42:53)
ekomarina

ekomarina

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Majówka rozpoczęta, na jeziorach pojawiły się pierwsze jachty... a usługi portowe są wstrzymane. Gdzie po majówce trafią nieczystości z jachtów?
Niektóre jachty posiadają toalety ze zbiornikami stałymi tzw. morskie, które muszą zostać opróżnione w porcie w specjalnym puncie odbioru nieczystości. Inne jachty posiadają przenośne toalety chemiczne, które opróżniane mogą być m.in. w sanitariatach. Jednak w ten weekend porty nie świadczą jeszcze swoich usług. Żeglarze nie skorzystają z prądu, prysznica czy toalety.

– Wiele rezerwacji zostało odwołanych ze względu na zamknięte porty i brak dostępnych usług – mówi jeden z właścicieli firmy czarterującej jachty w Giżycku. – Nawet gdyby można było czarterować jednostki, to turyści mieliby problem z podstawowymi potrzebami, jak dostęp do prądu, prysznica czy chociażby punktu zrzutu nieczystości z jachtów.

Firmy czarterowe wstrzymały się z wypożyczaniem jachtów na majówkę do przyszłego weekendu. Jednak żeglować może każdy, kto ma własny jacht.

– W porcie szlabanu nie postawimy i każdy może wpłynąć, ale jeszcze w ten weekend nie świadczymy żadnych usług portowych – informuje Dariusz Klimaszewski, kierownik portu Ekomarina w Giżycku. – Nie udostępniamy prądu i wody na kei, ani też kuchni, pryszniców czy sanitariatów. Proponujemy, by żeglarze zamawiali toi toi. Takie toalety przyjmą nieczystości z jachtów.

I to chyba jest jedyne rozwiązanie, by nieczystości po majówce nie trafiły do naszych jezior.
rs

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5