Łąki kwietne to same zalety!

2021-04-22 15:05:07 (ost. akt: 2021-04-22 15:30:44)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Skwery w Giżycku wkrótce zazielenią się bogatą polną roślinnością. Łąki kwietne w mieście zostały zasiane ku czci naszej planety. Światowy Dzień Ziemi, to dzień poświęcony kampaniom edukacyjnym oraz szczególny czas zadbania o przyrodę i najbliższą okolicę.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia rozpoczęła się w Giżycku kampania edukacyjna pod hasłem "Łąki kwietne. Same zalety!". Organizatorzy akcji, przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wspólnie z burmistrzem miasta zasiali łąki kwietne przed siedzibą Zarządu Zlewni przy ul. Wodnej oraz na skwerach w centrum Giżycka. W pasach zieleni posiana została specjalna mieszanka roślin, w skład której wchodzi 40 gatunków kwiatów polnych i łąkowych odpornych na niedostatki wody w glebie. Ponadto na każdym skwerze ustawiono domki dla owadów.

Fot. Renata Szczepanik

– Wybraliśmy niewielki fragment trawnika, aby pokazać mieszkańcom i turystom, że zieleń przestrzeni miejskiej, to nie tylko trawa – informuje Ewa Kunda, dyrektor Zarządu Zlewni w Giżycku. – Siejąc kwietną łąkę dajemy naturalne schronienie i żerowisko dla owadów, małych ssaków, płazów i ptaków. Kwiaty polne sprzyjają także zapylaczom, w tym pszczołom, trzmielom czy motylom. Łąka kwietna jest schronieniem nawet dla trzystu gatunków zwierząt.

Organizatorzy kampanii przekonywali, by tradycyjne trawniki zastąpić kwietną łąką, która składa się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. To siedlisko wielu roślin, które mają w sobie olejki eteryczne odstraszające kleszcze. Dzięki łąkom otoczenie staje się miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy, które pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie.

Fot. Renata Szczepanik

– Kwietna łąka ma same zalety – mówi Mirosław Markowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. – Jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet dwadzieścia pięć razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Wiążąc w glebie wody opadowe, zmniejsza powierzchniowy spływ wód opadowych i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych. Zamiast brnąć w trawniki, które nieustannie musimy pielęgnować przez całe lato, możemy posiać kwietne łąki, które są samoobsługowe. Nie wymagają podlewania, koszenia, nawożenia, a pięknie wyglądają.

Fot. Renata Szczepanik

Nowoczesne miasta i miasteczka powinny być piękną zieloną oazą. Istnieje szereg przyjaznych dla środowiska, proretencyjnych rozwiązań poprawiających komfort życia w miastach. Kwietna łąka doskonale komponuje się w parkach, ogrodach czy pasach zieleni przydrożnej. Ogrody deszczowe posadowione pod rynnami i zasilane wodą opadową, pasaże roślinne, zielone dachy, ażurowe chodniki, skrzynie chłonne czy zbiorniki na deszczówkę to jedne z wielu pomysłów, które sprawią, że miasta będą mieć lepszy mikroklimat.

– Możemy retencjować wodę, więc łapmy deszczówkę, bo to darmowa woda, dzięki której możemy zmniejszyć zużycie wody – dodaje dyrektor Markowski. – Zamieniajmy kostkę brukową na ażurowe płyty, które przerastają roślinnością i wchłaniają wody opadowe. Zakładajmy oczka wodne, które będą nie tylko ozdabiać ogród, ale także sprzyjać retencji.

Fot. Renata Szczepanik

Jak więc przekonać samorządowców do zakładania w miastach kwietnych łąk? Przykładem.
Łąki kwietne to bardzo dobry kierunek, bo to mała retencja, kolory i estetyka w miejskiej przestrzeni – mówi Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. – W tym roku siejemy łąki kwietne w centrum Giżycka, czyli na skwerze przed hotelem Wodnik oraz w pasie zieleni przy ulicy Olsztyńskiej przed barem Omega. Ponadto kontynuujemy utrzymanie łąk kwietnych w parku przy ulicy Gdańskiej, czyli Małpim Gaju oraz innych naturalnych łąk na terenie miasta.
Łąki kwietne są doskonałą alternatywą nie tylko ze względów ekonomicznych dla samorządów, ale również estetycznych.
Renata Szczepanik

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5