Śmigłowce Black Hawk przelecą nad Mazurami

2021-03-15 08:23:08 (ost. akt: 2021-03-15 13:19:28)

Autor zdjęcia: facebook.com/DemonBrigade

Dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce od piątku 12 marca do wtorku 16 marca przeprowadza akcję rotacyjną śmigłowców Black Hawks z Rumunii na Łotwę.
W tych dniach około 10 helikopterów armii amerykańskiej wystartowało z Mihail Kogălniceanu w Rumunii i leci do poligonów na Łotwie. Black Hawks (Czarne Jastrzębie) należą do 1. Brygady Lotnictwa Bojowego, 1. Dywizji Piechoty, z Fort Riley w stanie Kansas, które przybywają do Europy na dziewięciomiesięczną rotację w celu wsparcia Atlantic Resolve. W tych terminach mieszkańcy między innymi Mazur mogą zobaczyć dużą formację helikopterów. Piloci Black Hawks mają przestrzegać standardowych procedur ograniczania hałasu. Loty odbywają się w godzinach 8.00 -18.00.

Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy i gdzie odbędzie się przelot śmigłowców – informuje kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy 15GBZ. – Mieszkańcy Mazur powinni wiedzieć, że tego typu operacja jest przeprowadzana. Formacja śmigłowców nie zdarza się często.

Fot. facebook.com/DemonBrigade

Jak donosi biuro prasowe 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, od kwietnia 2014 r. armia amerykańska w Europie i Afryce kieruje działaniami lądowymi Departamentu Obrony Atlantic Resolve, sprowadzając jednostki stacjonujące w USA do Europy na okres dziewięciu miesięcy. Rozmieszczenie w Europie gotowych, wiarygodnych w walce sił zbrojnych USA w celu wsparcia Atlantic Resolve jest dowodem silnego i nieustannego zaangażowania USA w NATO i Europę. Poprzez dwustronne, wspólne i wielonarodowe szkolenia Atlantic Resolve buduje gotowość, zwiększa interoperacyjność i wzmacnia więź między sojuszniczymi i partnerskimi siłami zbrojnymi.
rs

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #3062577 15 mar 2021 11:02

    Chyba z tydzień temu widziałem dwa nad Olsztynem. Pomimo niedużej wysokości przelotu hałas nie był taki duży jak można by się spodziewać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5