Questy pomogą poznać region i jego historię

2020-10-03 12:00:00 (ost. akt: 2020-10-01 08:48:37)

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

Gry questingowe, czyli wyprawy w teren połączone z poznawaniem geografii, kultury i historii danego regionu, stają się coraz bardziej popularne. Propozycji tego typu wypoczynku dla całych rodzin w najbliższej okolicy nie brakuje.
Quest to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Na terenie LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie” powstało dziewięć ścieżek questingowych. Łącznie ponad 60 km tras pieszych, rowerowych oraz pierwszy na świecie Quest Houseboat’owy.

Dzięki questom w czasie wędrówek z narratorami można dowiedzieć się m.in. „Co kryją mazurskie lasy” (Pozezdrze), a także zgłębić „Mazurską opowieść śladami tajemniczego sołtysa” (Marcinowa Wola). Dla ciekawych tutejszej fauny i flory oraz ukrytych w gąszczu zieleni przejść powstał w Kruklankach quest pt. „Kruk to mądry ptak, on Cię przeprowadzi przez tajemny szlak”.

Miłośników zabytków architektury zainteresują „Skarby Srokowa”, po zdobyciu których będą mogli udać się do Zabrostu Wielkiego, tuż przy granicy z Rosją, by spróbować „Ocalić od zapomnienia” niezwykłą wieś historyczną założoną w XVI wieku jako wieś szlachecką z dworem, która została wzniesiona według projektu berlińskiego architekta Karla Kujatha w ramach odbudowy po I wojnie światowej.

Sympatycy rowerowych wycieczek będą mogli przeżyć niezwykłą „Przygodę z duchem” w Gawlikach Wielkich, jadąc wzdłuż linii brzegowej jeziora Gawlik. Wśród przygotowanych questów znajdzie się również coś dla wielbicieli starych fotografii – spacer przez „Wilkasy wczoraj i dziś” przybliży nam historię miejscowości i jej mieszkańców.

By odkryć ślady historii i obecności na tym terenie Krzyżaków, czy Galindów, warto wybrać się w Rynie na „Wędrówkę na styku historii”. Dla spragnionych wrażeń na mazurskich jeziorach czeka przygoda „Nad świętym jeziorem”, którą można przeżyć na pokładzie Houseboat’a, dzięki czemu możliwe będzie poznanie historii Ogonek z innej perspektywy.

Ulotki questowe dostępne są w biurach LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie” (Wilkasy i Węgorzewo), u opiekunów questów oraz do pobrania na stronie internetowej www.mazurylgr.pl. Możliwa jest również realizacja questów dzięki aplikacji mobilnej questing.pl do pobrania w sklepie Play lub Apple Store.

Fot. Arch. organizatora

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5