SUPER SOŁTYS 2020: Życie kręci się wokół gminnych spraw

2020-02-01 12:00:00 (ost. akt: 2020-01-31 11:45:20)
Piotr Dowgiałło, sołtys sołectwa Wilkasy

Piotr Dowgiałło, sołtys sołectwa Wilkasy

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Jest sołtysem sołectwa Wilkasy, radnym gminy Giżycko i pracuje w Gminnym Zakładzie Komunalnym — właściwie całe życie zawodowe Piotra Dowgiałło "kręci się" wokół gminy i działań na rzecz mieszkańców, przede wszystkim Wilkas.
Piotr Dowgiałło sołtysem sołectwa Wilkasy został w 2015 roku. Teraz sprawuje tę funkcję drugą kadencję i zauważa wiele jej plusów.

— Przede wszystkim daje mi to satysfakcję, lubię pomagać innym — mówi.
Do pana Piotra mieszkańcy zwracają się z rozmaitymi sprawami, a czasem chcą zwyczajnie porozmawiać jak sąsiad z sąsiadem. Sprzyja temu początek roku, kiedy pan sołtys osobiście wręcza decyzje podatkowe.

— Takie spotkania dają wyraźny obraz tego jak jest, czego potrzeba, czego brakuje, czym należy się zająć — podkreśla pan Piotr.
A potrzeby w Wilkasach są, jak wszędzie, choć wielu narzekających tu nie znajdziemy. Wioska jest właściwie niezależna, samowystarczalna: jest tu szkoła, basen, ośrodek kultury, biblioteka, kościół, place zabaw, siłownie plenerowe, plaża, bliskość natury. Każdy znajdzie tu coś dla siebie — mieszkaniec i turysta.
Panu sołtysowi zależy na integracji mieszkańców i działa w tym kierunku, organizując spotkania, imprezy rodzinne, takie jak dzień dziecka, czy otwarcie sezonu letniego.

— Mieszkańcy coraz częściej wychodzą z domów i chcą razem spędzać czas — cieszy się Piotr Dowgiałło. — Młodsi zachęcają starszych i zbiera się całkiem liczna grupa, która się integruje. To bardzo dobry kierunek, w końcu odchodzimy od telewizorów, komputerów, by pobyć razem. Relacje międzyludzkie odbudowują się. Kiedyś sąsiad pomagał sąsiadowi w wielu sprawach i było to czymś zupełnie naturalnym, teraz na szczęście ten trend wraca.

Dotychczasowe środki z funduszu sołeckiego mieszkańcy Wilkas wspólną decyzją przeznaczali głównie na place zabaw, siłownie, teraz sołtys chciałby postawić właśnie na integrację, zachęcić mieszkańców do częstszych spotkań, wspólnych działań. Sprawa jest oczywiście możliwa do realizacji, choć do prostych nie należy, bo sołectwo jest duże, liczy 1650 mieszkańców. Wciąż ich zresztą przybywa, wieś rozbudowuje się.

Piotr Dowgiałło jest blisko mieszkańców nie tylko w samych Wilkasach. Jako pracownik Gminnego Zakładu Komunalnego dba o lokalne sprawy w całej gmnie Giżycko, więc nie tylko w "swojej" wsi. Blisko problemów mieszkańców jest też jako radny gminy Giżycko. Właściwie nic co dzieje się w gminie, nie jest mu obce.
— Każde moje dwadzieścia cztery godziny kręcą się wokół życia w gminie— śmieje się pan sołtys.

Zuzanna Ołdakowska
Fot. Arch. prywatne


SUPER SOŁTYS 2020
Piotr Dowgiałło jest jednym z sołtysów, na którego możemy oddać głos w plebiscycie Super Sołtys 2020. Aby docenić działania pana Piotra można wysłać SMS-a o treści
GG.SOL.21 na numer 7248 (koszt 2,46 zł z VAT).


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5