Artyści z „Elektryka” na Ukrainie

2019-11-05 10:00:49(ost. akt: 2019-11-05 10:10:07)

Autor zdjęcia: Arch. ZSEiI w Giżycku

Informatycy i mechatronicy z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN w Giżycku tygodniowym pobytem we Lwowie zakończyli wspólny z Klasycznym Gimnazjum przy Uniwersytecie Lwowskim projekt „Poznajemy się przez sztukę”.
Pierwsza część projektu zrealizowana została na początku września na Mazurach, a druga jego część na początku października na Ukrainie.

Celem wspólnych działań było wzajemne poznanie kultury i historii naszych narodów oraz nawiązanie bliższych relacji na płaszczyźnie szeroko rozumianej sztuki. Polska i ukraińska młodzież aktywnie uczestniczyła w szeregu warsztatów artystycznych. Zaczęliśmy od malowania koszulek w biało – czerwone i niebiesko – żółte serca, podjęliśmy udaną próbę ozdabiania serwetek haftem krzyżykowym. Poznaliśmy tradycję i sposób wykonywania drewnianych zabawek, sami też je ozdabialiśmy ciekawymi motywami ludowymi.

Młodzież integrowała się i poznawała ukraińskie obrzędy ludowe podczas warsztatów muzycznych i tanecznych, prowadzonych przez zespół ludowy „Korale” ze Lwowa. W skansenie „Gaj Szewczenki” malowaliśmy obrazy na szkle, wykonywaliśmy ozdoby choinkowe ze słomy oraz lalki – szmacianki. Dużo radości i przyjemnych doznań smakowych dostarczyły nam warsztaty kulinarne – wspólne przygotowywanie pysznych ciasteczek i ozdabianie pierniczków.

Niezapomniane wrażenia zostawiły w naszych sercach i umysłach warsztaty teatralne oraz spektakl w Lwowskiej Operze Narodowej. Warsztaty fotograficzne „Lwów nocą”, odwiedzone miejsca polskiej pamięci narodowej na Cmentarzu Orląt i ślady tragicznej wojny w Donbasie – to wszystko pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zwieńczeniem wszystkich działań projektowych u naszych sąsiadów była wystawa prac powstałych podczas warsztatów i aktywny udział w uroczystych obchodach Dnia Edukacji. Wszystkie te działania, nawiązane relacje i przyjaźnie polsko – ukraińskie były możliwe dzięki sfinansowaniu projektu przez Polsko – Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

ZSEiI w Giżycku


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5