Tydzień Kariery w ZSKŚiA

2019-11-05 08:09:39(ost. akt: 2019-11-05 08:12:35)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

Kolejny raz Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku włączył się w Ogólnopolski Tydzień Kariery, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie…”.
W tym roku szkolnym tematyka Tygodnia Kariery miała na celu wspieranie uczniów w realizacji ich pasji i zachęcanie do rozwijania zainteresowań, co warunkuje w przyszłości skuteczniejsze podejmowanie decyzji na drodze kształcenia i wyborze zawodu.

Tegoroczne hasło zainspirowało nauczycieli przedmiotów zawodowych do działań zmierzających w kierunku odkrywania w sobie pasji i predyspozycji zawodowych przez uczniów lokalnych szkól podstawowych. Z tego powodu uczniowie poszczególnych kierunków kształcenia wraz z opiekunami przygotowali na holu głównym szkoły stoiska przybliżające charakter zawodu oraz możliwości dalszego kształcenia i zatrudnienia.

Po zapoznaniu się wystawą ósmoklasiści mieli możliwość uczestniczenia w wybranych przez siebie warsztatach z zakresu: biznesu, florystyki, decoupageu, geodezji, reklamy, wykończenia wnętrz oraz „czystej energii”. Z kolei uczniowie szkoły podstawowej w Pozezdrzu i Rynie poznawali różne profesje i, uczestnicząc w grze edukacyjnej „Zawodowy symulator – doświadczam, projektuję, decyduję”, mogli sprawdzić się w danym zawodzie, weryfikując swoje umiejętności.

Innym działaniem podjętym w ramach Tygodnia Kariery był udział naszych uczniów w prezentacji „Motywowanie samego siebie, planowanie i celowe działanie” przeprowadzonej przez Panią Martę Knaś – doradcę koordynatora w projekcie „Warmia i Mazury doradztwem zawodowym stoi”. Kulminacją podjętych działań było spotkanie maturzystów z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami pracodawców. Pozwoliło ono zrozumieć młodym ludziom zasady funkcjonowania na rynku pracy i prowadzenia działalności gospodarczej. Stało się jednocześnie cennym doświadczeniem w planowaniu kariery zawodowej.

Wartościowych wskazówek udzielili: Pani Maria Popieluch – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Chorych z Choroba Nowotworową „Promyk”, Pani Ewa Unrug – Wiszowaty – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Giżycku, Pani Daria Bałtulis – pośrednik nieruchomości oraz właścicielka FHU „Klarysa”, Pan Marian Romejko – właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Mig” oraz Pan Tomasz Kiłyk – właściciel firmy związanej z przedstawieniami artystycznymi „Tony Dźwięku”.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania posłużyły młodym ludziom i skutkować będą właściwym i satysfakcjonującym wyborem drogi zawodowej.

Anna Czernel
Edyta Trościanko


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: zsksiagizycko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5