Razem szukaliśmy tego, co nas łączy

2019-09-19 14:00:00(ost. akt: 2019-09-19 11:19:27)

Autor zdjęcia: Arch. ZSEiI Giżycko

W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych wraz z Klasycznym Gimnazjum przy Uniwersytecie Lwowskim rozpoczęła się realizacja projektu „Poznajemy się przez sztukę”. To pierwszy projekt realizowany przez szkołę z partnerem z Ukrainy.
Projekt zakłada zbliżenie się młodzieży polskiej i ukraińskiej z różnych typów szkół na płaszczyźnie szeroko rozumianej sztuki. Tematyka działań koncentruje się wokół pozaszkolnej aktywności twórczej, obejmuje m.in. warsztaty ceramiczne, malarskie, teatralne, kulinarne, rękodzielnicze. W zajęciach brało udział 24 uczniów (12 uczniów technikum informatycznego i mechatronicznego z ZSEiI w Giżycku oraz 12 uczniów gimnazjum ze Lwowa). Projekt finansowany jest przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Uczestnicy mają za sobą pierwszą część projektu, która odbyła się w Giżycku w drugim tygodniu września. Uczestnicząc w warsztatach malarskich, ceramicznych, tkackich, scrapbookingu i wielu innych zajęciach młodzież poznała się i zaprzyjaźniła, szukała tego, co łączy, a nie różnicuje młodzież z Polski i Ukrainy. Bardzo ciekawe okazały się badania edukacyjne "Różnorodność etnograficzna Mazur" przeprowadzone w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.


Zwieńczeniem tygodnia współpracy i wielkim świętem dla uczestników projektu stał się wernisaż wystawy powarsztatowej „Poznajemy się przez sztukę”, który odbył się 13 września w Warsztacie Zbrojmistrza Twierdzy Boyen. Pozwolił on zaprezentować szerszej publiczności wszystkie prace powstałe podczas warsztatów.

Rangę uroczystości podnieśli goście, którzy skorzystali z zaproszenia na wernisaż: Mirosław Dariusz Drzażdżewski - starosta powiatu giżyckiego, Karol Wojciech Iwaszkiewicz – burmistrz Giżycka, Marta Dąbrowska – dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury, Małgorzata Czopińska – dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych oraz Anna Kryczka – pracownica tego Zespołu koordynująca realizację projektów w powiecie giżyckim, dyrektorzy placówek powiatowych: Jerzy Janowski (Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych), Iwona Rosa (I LO), Justyna Matelak (SOSW), Adam Całka – przewodniczący Oddziału Mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce, młodzież ze szkół średnich i ich opiekunowie.

— Wspólna realizacja zadań projektowych nauczyła nas szacunku do siebie, otaczających miejsc i ludzi, bez względu na narodowość i pochodzenie. Szukaliśmy i znaleźliśmy to, co nas łączy, a nie to, co dzieli — przekazują organizatorzy.
Druga część projektu zaplanowana jest na pierwszy tydzień października we Lwowie. Młodzież i ich opiekunowie czekają na to z niecierpliwością.

Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5