Lwowski Chór "Dudaryk" w Giżycku z programem "Rewolucja Szewczenki"

2019-03-13 11:00:00(ost. akt: 2019-03-13 12:16:27)
Państwowa Akademicka Męska Kapela Chóralna „DUDARYK” (Lwów)

Państwowa Akademicka Męska Kapela Chóralna „DUDARYK” (Lwów)

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

W trakcie tournée po Polsce kapela chóralna „Dudaryk” zawita także do Giżycka. Wystąpi u nas w niedzielę 17 marca o godz. 12 w Sali Biłas & Synowie na Pasażu Portowym z programem «Шевченко Revolution» (Rewolucja Szewczenki) – będzie to nowe autorskie spojrzenie na spuściznę ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki, którego twórczość była i jest nadal jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców.
Państwowa Akademicka Męska Kapela Chóralna „DUDARYK” (Lwów) to kapela założona w 1971 r. W repertuarze kapeli znajdują się koncerty kompozytorów: Dmytra Bortniańskiego, Artema Wedela, Maksyma Berezowskiego, kolędy i szczedriwky w opracowaniach ukraińskich kompozytorów: Mykoły Łysenki, Mykoły Łeontowicza, Kyryła Stecenki, Ołeksandra Koszycia. „Dudaryk” wykonywał również „Stabat Mater” Pergolesiego, „Carmina Burana” Orffa, „Requiem” Mozarta, IX Symfonię Beethovena, III Symfonię „Kadisz” Bernsteina oraz liczne oratoria.
Zespół ma długą historię występów i międzynarodowych tras koncertowych (ok. 3 tys. koncertów).

W trakcie tournée po Polsce „Dudaryk”, pod batutą Dmytra Kacała, zaprezentuje program «Шевченко Revolution» (Rewolucja Szewczenki) – nowe autorskie spojrzenie na spuściznę ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki, którego twórczość była i jest nadal jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców. W programie koncertów, którym przyświeca hasło „Na nowo odkryjmy Szewczenkę”, zabrzmią tradycyjne i nowatorskie aranżacje utworów muzycznych opartych na poezji Szewczenki, ukraińskie pieśni ludowe należące do ulubionych przez poetę.

O aktualności twórczości ukraińskiego wieszcza świadczy fakt, że w czasie przełomowych historycznych wydarzeń, takich jak np. Majdan 2013/2014 Ukraińcy odwoływali się do jego wierszy. Symbolem ofiary Majdanu stały się np. kadry recytującego poemat Kaukaz Serhija Nihojana, ukraińskiego Ormianina. Także twórcy kultury, głównie w muzyce, bazując na utworach Szewczenki tworzą nowe interpretacje, nadają jego twórczości aktualne aspekty. Twórczość T. Szewczenki interpretują obecnie muzycy rockowi, bluesowi, hip-hopowi.

Od 12 do 18 marca „Dudaryk” wystąpi w kilku miastach Polski. W ramach trasy koncertowej wystąpi w: Przemyślu, Gdańsku, Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie, Giżycku, Olsztynie i Warszawie. Koncert finałowy trasy jest planowany na dzień 18 marca 2019 r. o godz. 19:00 w Teatrze Polskim w Warszawie.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5