Klasa II c na wycieczce śladami naszych babć i dziadków

2017-10-06 12:41:24 (ost. akt: 2017-10-07 08:27:16)
Wycieczka śladami naszych babć i dziadków

Wycieczka śladami naszych babć i dziadków

Autor zdjęcia: Arch. SP nr 2 w Giżycku

Mówią o nas, że jesteśmy szczęściarzami, bo znowu pojechaliśmy na wycieczkę. Tym razem nasza wychowawczyni zapragnęła pokazać nam Wilno i Troki, miasta, które nasze babcie i dziadkowie wspominają z wielkim sentymentem. Był to nasz pierwszy klasowy wyjazd zagraniczny.
Po pięknym Wilnie oprowadzała nas pani Alicja - wilnianka o polskich korzeniach. Byliśmy pod wrażeniem jej śpiewnej i nienagannej polszczyzny. Pokazała nam nastrojowy i romantyczny cmentarz na Rossie, na którym spoczywa wielu wybitnych Polaków, m.in. rodzice Juliusza Słowackiego, rodzina Adama Mickiewicza,Joachim Lelewel – polski historyk czy poeta- Władysław Syrokomla, a także polscy profesorowie wykładający jeszcze przed wojną na Uniwersytecie Wileńskim. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy grobie Marii Piłsudskiej – matki marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj zostało pochowane także serce tego wielkiego Polaka.

Nieopodal cmentarza znajduje się dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, w którym spoczywają relikwie św. Faustyny, a także znajduje się kopia słynnego obrazu Jezusa Miłosiernego. Jego wizerunek powstał na podstawie wizji siostry Faustyny, a autorem dzieła jest wileński malarz - Eugeniusz Kazimirowski. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez siostry zakonne, które oprócz opieki nad pielgrzymami, prowadzą też jedyne na Litwie hospicjum.

Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na nocny spacer po Wilnie. Niezwykłe wrażenie zrobił na nas cudowny wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej pięknie podświetlony w otwartym oknie kaplicy znajdującej się w słynnej bramie. O tej porze całe Stare Miasto wyglądało czarodziejsko i bajecznie.

Drugi dzień zwiedzania wypełnił spacer z przewodniczką po różnych zakamarkach Starego Miasta, podziwialiśmy zatem katedrę św. Stanisława, plac oraz zamek Giedymina, nastrojową dzielnicę artystów- Zarzecze, Muzeum Adama Mickiewicza, malowniczą uliczkę Literatów, którą zdobią dekoracyjne tablice poświęcone wybitnym poetom czy prozaikom,a także Uniwersytet Wileński 
i Pałac Prezydencki. Zanurzyliśmy się również w wąskie i zaciszne uliczki dawnego getta, czyli przedwojennej dzielnicy żydowskiej.

Nasz plan przewidywał jeszcze zwiedzenie Trok – dawnej rezydencji króla i książąt litewskich. Miejsce to odwiedza każdego dnia wielu turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu, aby zobaczyć jedyny w Europie gotycki zamek na wyspie i spotkać się z kulturą Karaimów – małej społeczności, która za sprawą księcia Witolda osiedliła się na Litwie już w XIII wieku.

W samych Trokach dziś żyje około 200 Karaimów. Mieszkają oni w pięknych, kolorowych drewnianych chatach, położonych wzdłuż znanej i malowniczej ulicy Karaimskiej. Nie sposób nie spróbować specjałów tutejszej kuchni, czyli kibinów - pysznych kruchych pierogów z farszem z baraniny czy warzyw. Oczywiście i my musieliśmy skosztować tych smakowitości.

Może kiedyś jeszcze powrócimy do Wilna, np. z naszymi najbliższymi?
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego
 w Giżycku


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5