Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Giżycku z wizytą u niemieckich przyjaciół.

2017-06-05 12:03:27(ost. akt: 2017-06-05 12:04:24)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 1 w Giżycku

W dniach 14.05.- 21.05.2017 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Giżycku już po raz trzynasty wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.
Trzynaścioro gimnazjalistów pod opieką pań: Mariny Rudis-Rodak, Ewy Moszczyńskiej-Wierzchowskiej (koordynatorów projektu, nauczycielek języka niemieckiego) oraz pani Renaty Pawelec (nauczycielki wychowania fizycznego) miało okazję zwiedzić oraz poznać nowoczesną i malowniczą stolicę Północnej Nadrenii Westfalii - Düsseldorf nad Renem oraz gospodarkę tego landu.

Uczestnicy wymiany zostali serdecznie przywitani, a ich partnerzy  zadbali o dobre samopoczucie młodych Polaków. Młodzież miała okazję zawrzeć przyjaźnie i zaczerpnąć życia w dużym mieście. Wśród wielu atrakcji znalazło się między innymi: zwiedzanie kopalni wpisanej na listę UNESCO, Katedry Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Budowla owiana sławą nigdy nieskończonej budowy zachwyciła widokiem i wielkością. Młodzież chętnie zwiedzała wnętrze budynku, a także z wielką radością wszyscy wspięli się krętymi schodami na szczyt wieży. Nagroda za ten wyczyn czekała na samej górze, a był nią przepiękny widok na okolice Kolonii i rzekę Ren.

Ogromny entuzjazm wśród młodych uczestników wymiany wzbudziło Muzeum Czekolady. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się produkcji czekoladek i  same też miały okazję wielokrotnego spróbowania słodkości prosto z czekoladowej fontanny. Kolejną z licznych atrakcji, o których należy wspomnieć były zajęcia na ściance wspinaczkowej i w profesjonalnej hali sportowej.

Nasi gimnazjaliści odwiedzili również WDR-West-Deutscher Rundfunk (tj. Rozgłośnia Radia Zachodnioniemieckiego), jak też lokalnej TV. Poznali od tzw. strony kulis, jak powstają nagrania różnych audycji, programów, czy wiadomości. Wśród wielu rozrywek nie zabrakło miejsca na edukację. Młodzież z dużym zaciekawieniem pozyskiwała informacje o gospodarce miasta i landu NRW podczas wspólnych warsztatów w szkole partnerskiej.

Uczniom przez cały okres pobytu towarzyszyła zmienna pogoda, jednakże deszcz nie przeszkodził w realizacji programu, czego dowodem było wspólne grillowanie. Gimnazjaliści wrócili nie tylko zadowoleni, ale i osłuchani z językiem niemieckim i angielskim. Po wspaniałych przeżyciach polska młodzież z niecierpliwością oczekuje przyjazdu niemieckich partnerów do Giżycka, już po wakacjach, we wrześniu.

Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, jak też hojnej dotacji finansowej Burmistrza Miasta Giżycka.

Nieocenionym faktem było też osobiste zaangażowanie rodziców naszych gimnazjalistów, za co im serdecznie dziękujemy.

M. Rudis-Rodak i E. Moszczyńska-Wierzchowska


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5