Zbliża się noc spadających gwiazd

2015-08-11 08:24:05(ost. akt: 2015-08-11 08:27:48)
Nocą z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli zapatrzeć się w niebo

Nocą z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli zapatrzeć się w niebo

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Już wkrótce będziemy świadkami wyjątkowego zjawiska astronomicznego. W nocy, z 12 na 13 sierpnia, rój Perseidów da prawdziwy pokaz spadających gwiazd. Będą to spalające się w ziemskiej atmosferze odłamki skalne komety Swift-Tulle.
Co roku, w sierpniu, podczas swojej wędrówki dookoła Słońca, Ziemia przekracza strefę Perseidów, odłamków skalnych (meteoroidów) pozostawionych przez kometę Swift-Tullle. Wtedy, spadając z prędkością 10-70 km/sek., spalają się w atmosferze naszej planety, tworzą na wysokości ok. 115 km niezwykle widowiskowe meteory czyli świecące ślady zwane potocznie "spadającymi gwiazdami". Zjawisko to będzie najlepiej widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia br. Wtedy nastąpi maksimum deszczu meteorów, kiedy to jednocześnie w ziemskiej atmosferze spalać się ich będzie ponad 100 w ciągu godziny.

Nieliczne meteoroidy (te większe odłamki skalne) nie zdążą się czasami spalić i spadają na powierzchnie Ziemi jako meteoryty. Są poszukiwane przez naukowców i hobbystów stając się cennymi znaleziskami astronomicznymi. Podobnych do Perseidów rojów meteorów, które spalają się w ziemskiej atmosferze jest więcej. Ten, które zobaczymy już za kilka dni będzie najbardziej widowiskowy.

Te zjonizowane smugi atmosfery wykorzystywane są przez krótkofalowców do prowadzenia łączności radiowych typu meteor scatter communications (MS). Są bowiem jak ekran, od którego odbijają się fale elektromagnetyczne, zapewniając w ten sposób połączenia na zdecydowanie większe dystanse.

Obserwacja nocnego, sierpniowego nieba to świetna okazja do ... spotkań towarzyskich. Dla fotografów może być dobrym tematem i sprawdzianem technicznych możliwości.

Warto jeszcze dodać, że w folklorze chrześcijańskim meteory stanowią znak, że dusza opuściła czyściec; to także ostrzeżenie przed najazdem lub śmiercią...

Sylwester M. Jarkiewicz
Źródło: Suchacz


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5