Wycieczka szlakiem: "Białystok i ostoja tradycji szlacheckiej"

2015-05-08 20:37:39(ost. akt: 2015-05-08 20:41:31)

Autor zdjęcia: Arch. Gimnazjum w Wilkasach

Czekał tam na nas sympatyczny przewodnik, który powitał nas w szlacheckim stroju i oddał honorowy wystrzał z broni nabitej prochem.
W piątek, 17 kwietnia 2015 r. 39 uczniów wraz z opiekunami panią Ireną Sekścińską-Kozioł, Joanną Obolewicz oraz Iloną Kozioł wybrało się na wycieczkę do Białegostoku i okolic. Zbiórka uczestników odbyła się na Placu Piłsudskiego o 6.30. Mimo wczesnej pory wszyscy byliśmy podekscytowani wspólnym wyjazdem.
Autokarem dojechaliśmy do Galerii Białej, w której obejrzeliśmy film "Szybcy i wściekli VII".
Znalazł się także czas na krótkie zakupy.
Następnie wybraliśmy się do Kiermusów, gdzie znajduje się Dworek nad Łąkami, stamtąd mieliśmy niedaleko do Ostoi Żubra, gdzie zobaczyliśmy osły, owce i dumnie prezentujące się żubry. Po ciekawej przechadzce, głodni, udaliśmy się do karczmy "Rzym" na smaczny obiad.
Następnym przystankiem było Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu. Czekał tam na nas sympatyczny przewodnik, który powitał nas w szlacheckim stroju i oddał honorowy wystrzał z broni nabitej prochem. W muzeum mogliśmy podziwiać wystrój dawnych komnat szlachty, jadalnie i sypialnie. Najbardziej jednak zachwycił nas oręż, który mogliśmy zobaczyć i wziąć do rąk. Chłopcy nie mogli nadziwić się różnorodnością broni, natomiast dziewczęta zaciekawione były strojami z ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza " Krzyżacy" i "Ogniem i mieczem".
W trakcie spaceru Aleją Dębów widzieliśmy drzewa posadzone między innymi przez Adama Małysza, Zbigniewa Religę, Kazimierza Górskiego i wielu innych znanych Polaków.
Kolejny przystanek mieliśmy w Pentowie, gdzie mieści się "Europejska Wieś Bociania".
Jest to ponad 100-letni dwór szlachecki, w którego obejściu, w kilkudziesięciu gniazdach osiedla się ponad setka tych ptaków. Mogliśmy tam wejść na wieżę widokową i podziwiać bociany w ich naturalnym środowisku.
Na koniec wycieczki pojechaliśmy obejrzeć synagogę w Tykocinie. Chętnie zobaczyliśmy miejsce kultu wyznawców innej religii.
Zmęczeni po emocjonującej wycieczce późnym wieczorem wróciliśmy do domu, zadowoleni z mile spędzonego dnia.

Alicja i Natalia z klasy IIc


Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5