Kanał Kopernika we Fromborku będzie czysty jak łza

2025-04-26 09:00:00(ost. akt: 2025-04-25 14:01:34)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork / Facebook

Unikatowy zabytek średniowiecznej hydrotechniki - kanał Kopernika we Fromborku - jest gruntownie czyszczony. Władze miasta chcą zamontować w nim system, który sprawi, że woda w kanale będzie mogła płynąć, nie będzie wodą stojącą.
Obecnie z kanału Kopernika jest spuszczona woda, a koparki wybierają z dna szlam, muł i śmieci.

— Kanał powierzchownie był czyszczony w poprzednich latach ale teraz sprzątamy go gruntownie, bo chcemy zamontować w nim system pomp, który pozwoli na to, by woda w kanale znów była wodą płynącą. Tak, by mieszkańcy i odwiedzający nas goście mogli zobaczyć, jak kanał pracował dawniej — powiedział PAP burmistrz Fromborka Damian Krasiński.

Dodał, że sprawa kupna i montażu pomp będzie rozważana na najbliższej sesji rady miasta. Planowany koszt takiej inwestycji wynosi ok. 120 tysięcy złotych.

— Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się uczynić wodę płynącą, a najdalej w przyszłym roku, że się to stanie — powiedział burmistrz Fromborka.

Kanał Kopernika to sztuczny przekop od rzeki Bałdy do Fromborka. Pierwotnie, w średniowieczu, miał długość nieco ponad 5 km. Jego zadaniem było dostarczanie wody pitnej z rzeki do Fromborka. Miasteczko to bowiem nie miało zdatnych do picia zasobów wody. Nie wiemy dokładnie kiedy go przekopano, ani kto go zaprojektował - zapewne stało się to w XIV wieku. Wbrew nazwie kanału nie zaprojektował mieszkający we Fromborku Mikołaj Kopernik - kanał powstał na długo przed jego przybyciem do tego miasta.

Woda z kanału Kopernika wpływała do Zalewu Wiślanego. W razie cofki kanał chronił miasteczko przed zalaniem, woda z niego był była też brana do gaszenia pożarów. Z czasem, w XVI w. zbudowano na kanale wieżę wodną - system czerpaków podnosił w niej wodę w kanału do zbiornika na wieży i z tego zbiornika drewnianymi rurami woda płynęła na Wzgórze Katedralne do kanoników i ich domów. Był to drugi, po Augsburgu, tego typu system wodociągowy w Europie.

Po II wojnie światowej i eksodusie miejscowej ludności kanał Kopernika zarastał na odcinku od rzeki Bałdy do Fromborka. Dziś w samym Fromborku kanał ma kilkaset metrów - ciągnie się od wieży wodnej do zalewu.

— Dziś, tak jak i kiedyś, kanał chroni miasto przez zalewaniem w razie cofki, wpływają do niego wody opadowe. Jest ważnym zbiornikiem retencyjnym dla Fromborka — podkreślił burmistrz Krasiński.

(PAP)/ red.